Distribuirea facturii de apa

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde nicavalentin » 19 Oct 2012

Cum distribui fact.APA NOVA care cuprinde apa rece (+canal ar + meteo + TMAU) si apa rece pt.preparare apa calda (+canal ar + TMAU; aici fiind fara meteo) ?
Exemplificarea din manualul de utilizare pt.distribuirea apei fiind diferita de realitatea din soft, aceasta nu ma ajuta deloc.
Toata lumea are contoare de apa rece si apa calda. Am introdus index-urile contoarelor. Am adaugat fact.APA NOVA in valoare totala cu tva de 2177,81 lei.
La distribuire cheltuiala aleg 1534,40 lei cu tva pe care o distribui pe coloana de apa rece si 643,41 lei pe coloana de apa calda (fiind apa rece pt.prepararea apei calde). Cand incerc sa introduc cantitatea de 259 mc pt.apa rece (la distribuire apa rece) imi spune ca suma de pe factura de apa e zero iar sumele introduse sunt 1239,68 de exemplu. La fel si cand incerc sa fac distribuirea apei calde si sa introduc cei 109 mc apa rece pt.apa calda... Unde e greseala? In manual la explicatiile de acol zice de A+B pe o fact.si C pe alta dar imag.de acolo nu mai e la fel cu ce-mi afiseaza mie softul la data de azi. Ce e de facut?
Printscreen1.docx
(165.5 KiB) Descărcat de 1723 ori
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde nicavalentin » 20 Oct 2012

Cum distribui fact.APA NOVA care cuprinde apa rece (+canal ar + meteo + TMAU) si apa rece pt.preparare apa calda (+canal ar + TMAU; aici fiind fara meteo) ?
Exemplificarea din manualul de utilizare pt.distribuirea apei fiind diferita de realitatea din soft, aceasta nu ma ajuta deloc.
Toata lumea are contoare de apa rece si apa calda. Am introdus index-urile contoarelor. Am adaugat fact.APA NOVA in valoare totala cu tva de 2177,81 lei.
La distribuire cheltuiala aleg 1534,40 lei cu tva pe care o distribui pe coloana de apa rece si 643,41 lei pe coloana de apa calda (fiind apa rece pt.prepararea apei calde). Cand incerc sa introduc cantitatea de 259 mc pt.apa rece (la distribuire apa rece) imi spune ca suma de pe factura de apa e zero iar sumele introduse sunt 1239,68 de exemplu. La fel si cand incerc sa fac distribuirea apei calde si sa introduc cei 109 mc apa rece pt.apa calda... Unde e greseala? In manual la explicatiile de acol zice de A+B pe o fact.si C pe alta dar imag.de acolo nu mai e la fel cu ce-mi afiseaza mie softul la data de azi. Ce e de facut?
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde nicavalentin » 21 Oct 2012

Inca o mica problema: Apa Nova calculeaza TMAU (taxa speciala) la cantitatea de apa facturata + ape meteo, iar in program aceasta se calculeaza automat doar la apa consumata, fara acei 5-6 mc de ape meteo care ne sunt bagati pe gat fortat luna de luna de catre Apa Nova. Mai puneti o casuta acolo (bineinteles daca se poate), in care sa introducem de mana aceasta cantitate (care difera de la luna la luna).
Multumesc anticipat pt.raspuns.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde Valy » 22 Oct 2012

Nu stiu exact cum e in Bucuresti dar va explic cum fac eu in Timisoara. Aici se primeste o factura de la Colterm pentru incalzirea apei reci pt. ACM ( factura 1), o factura de la Aquatim pentru apa rece pt. ACM factura 2)si o factura de la Aquatim cu apa rece, canal apa rece si apa meteo factura 3). Pentru apa rece folosesc <distribuire apa rece> si aleg factura 3 care contine exact cele 3 rubrici care trebuie introduse si in program. Pentru apa calda folosesc <distribuire apa calda> si aleg factura 2 pt. primele 2 rubrici si factura 1 la ultima rubrica.
Valy
 
Mesaje: 92

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde XiSoft » 22 Oct 2012

Intr-adevar, in Bucuresti (fata de alte orase) taxa speciala (sau municipala, sau TMAU) se calculeaza la: apa rece + apa calda + apa meteo
Avem in vedere simplificarea modului de distribuire al apei, inclusiv o bifa pentru cazul de mai sus.
Nu am vrut sa ne grabim cu aceste aspecte, pentru ca vrem sa analizam situatiile din toate orasele unde avem clienti (ex: s-ar putea sa nu mai fie nevoie de posiblitatea de a selecta 4 facturi)

Pana cand va fi o optiune speciala in acest sens, cel mai simplu ar fi sa adaugati costul de la TMAU pentru canal meteo - tot la rubrica de canal meteo.
(din cate stiu pretul / mc TMAU nu s-a schimbat de mult timp, deci tot ce aveti de facut este sa inmultiti cantitatea de canal meteo cu pretul TMAU si sa o adaugati la valoarea de canal meteo)

Daca mai aveti probleme legate de repartizarea apei, putem sa discutam situatia dumneavoastra concreta la telefon sau prin email.
(daca discutam pe forum cantitati, sume etc. s-ar putea sa fie mai greu de urmarit discutia)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde nicavalentin » 22 Oct 2012

ok, multumesc pr.rasp.
(asteptam bifa)
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde Iordachita Liviu » 20 Ian 2019

Am urmatoarea problema: factura de apa pe luna decembrie ate TVA la apa meteorica si apa canal 9% fata de 19% cum era pana acum. Programul socoteste tot cu 19 %, cum corectam?
Iordachita Liviu
 
Mesaje: 1

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde XiSoft » 21 Ian 2019

Incepand cu Ianuarie 2019, TVA-ul pentru canal este de 9% (fata de 19% cat era anterior)

In lunile de cheltuieli Decembrie 2018 si Ianuarie 2019, se poate "intampla" sa aveti factura de apa: fie cu data de Ianuarie 2019 (caz in care TVA-ul pentru canal este 9%)
fie cu data de Decembrie 2018 (caz in care TVA-ul pentru canal este 19%)

Programul incearca sa "ghiceasca" - care este factura de apa - iar bazat pe data ei, pune TVA-ul corect.

Mai exact legat de situatia dumneavoastra:
- verificati daca este introdusa factura de apa in program si daca are data corecta
- verificati daca factura este emisa conform legii (putin probabil sa nu fie); daca are data de 2019 ar trebui sa aiba TVA 9% pentru canal
- daca problema persista, puteti introduce preturile cu tot cu TVA (ceea ce face sa nu mai conteze procentul TVA-ului); meniul "Configurare", "Preturi..." bifati optiunea "Preturile sunt exprimate cu TVA"
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde mariuscln » 14 Mai 2020

Buna ziua,
Am o intrebare, se pot distribuii doua facturi de apa nova intr-o luna contabila? am nevoie sa distribui doua facturi ca sa pot ajunge la zi cu ele, in urma unor probleme cu banca am ajuns sa platesc in aprilie de exemplu, apa pe luna martie, si acum trebuie sa o achit si cea de pe aprilie emisa in mai. Sper ca m-am facut inteles. Va multumesc anticipat!
mariuscln
 
Mesaje: 3

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde XiSoft » 15 Mai 2020

In astfel de situatii ideea este sa repartizati factura folosind functia "Distribuie cheltuiala" nu "Distribuie apa rece / calda".

In plus fata de repartizare, va trebui sa introduceti pretul apei reci si al apei calde (meniul "Configurare", "Preturi...")
Eventual puteti bifa ca, preturile introduse sa fie cu TVA + sa nu folositi defalcarea apei in componente gen canal (meniul "Configurare", "Optiuni asociatii contorizate...")
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET