Importa extras internet banking

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Importa extras internet banking

Mesajde Iliescu Bogdan Marius » 05 Mar 2016

Buna ziua.

Am inceput sa utilizez optiunea "Importa extras internet banking, doar ca in cazul meu, banca fiind BRD, prin tipul "Fisier text care contine pe fiecare linie campurile definite aici".
Am configurat coloanele apartament, data, suma si comision. Pe campul comision, am adaugat sumele retinute de banca din suma incasata de la proprietari la ghiseu.
De exemplu: 3 24/02/16 20,00 0,14
Am bifat "Inregistrez comisionul bancar (de incasare)" in factura noua, respectiv "Distribui comisionul bancar (de incasare)" la platitor.
Importul s-a facut ok, doar ca:
- s-a generat o singura factura (total comisioane distribuite per apartament), insa cu data importului, nu cu data din fisierul text
- in chitante, data inregistratii platii comisionului este corecta, conform cu data din fisierul text
- in registrul de banca comisionul este inregistrat pe 29.02, probabil ultima zi din luna.

Am rugamintea sa ma ajutati cu a intelege functionalitatea, din moment ce:
- datarea facturii cu data procesarii importului, genereaza dezechilibru in situatia soldurilor (plata inainte de emitere factura, implicit sume pe: Debitori, altii decat membrii Asociatiei
- registrul de banca nu este conform cu extrasul de cont

Multumesc anticipat pentru suport
Iliescu Bogdan Marius
 
Mesaje: 8

Re: Importa extras internet banking

Mesajde XiSoft » 05 Mar 2016

Inca nu este implementat importul extrasului de cont de la BRD. Este interesanta solutia gasita de dumneavoastra, dar in curand va fi gata varianta cea mai simpla, cu preluare din fisier PDF.
Daca mai lucrati si cu alte banci care inca nu sunt incluse pe optiunile de import, v-as ruga sa ne contactati pe mail ca sa ne trimiteti niste exemple de extrase.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Importa extras internet banking

Mesajde Alin.ceausescu » 05 Mar 2016

Buna Seara,

Ma intereseaza si pe mine aceast functie. Mi se pare cea mai mare facilitate. Eu nu am internet banking la BRD dar primesc fisierele cu extrasele de cont in format text. Se poate implementa si import din fisier text. Am trimis pe email un model de fisier text cu extrasul de cont.
Mai este o problema la o asociatie am mai multe scari, iar pe fiecare scara numerotarea apartamentelor incepe de la 1 - 15. Se poate face in asa fel incat sa nu incaseze toata suma sa zicem de la ap 1 pentru taoate apartamentele din asociate cu nr. 1?

Multumesc foarte mult.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Importa extras internet banking

Mesajde Alin.ceausescu » 05 Mar 2016

De asemenea mai am o intrebare.... Daca se intampla cumva sa it data de la care am generat ultimul raport cu estras de cont ma atentioneaza cumva?

Multumesc
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Importa extras internet banking

Mesajde XiSoft » 07 Mar 2016

Deocamdata vrem sa implementam doar importul din Internet Banking (fara alte formate - gen ceea ce primiti prin email de la banca)

Daca aveti la o asociatie mai multe apartamente cu acelasi numar, atunci sistemul "se asteapta" sa introduca proprietarul si o indicatie legata de scara sau de bloc. Daca nu se trece acest lucru (si programul detecteaza mai multe apartamente cu acelasi numar) atunci linia respectiva nu se preia automat (va fi marcata cu rosu)

La majoritatea bancilor, tranzactiile sunt identificate printr-un cod unic. In aceste cazuri, se identifica 100% care incasari au fost preluate deja (deci nu este nici o problema daca preluati de mai multe ori un extras de cont)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Importa extras internet banking

Mesajde Alin.ceausescu » 07 Mar 2016

Buna Ziua,

Multumesc foarte mult de raspuns. Poate in viitor veti reusi sa implementati importul si din alt tip de fisier. La BRD internet benkingul costa 10 euro... Iar eu am ceva negociat cu comision 0 la depunere de numerar de catre terti, in oferta nu intra si internet Benkingul. Destul de mult pentru o asociatie de proprietari. Ma gandeam daca asi converti cumva fisierul trimis pe email in pdf s ar putea realiza importul?
La BT internet Benkingul e putin mai accesibil. Daca sunt persoane care au pachete mai bune negociate cu bancile pate reusesc sa le impartaseasca cu noi.
Multumesc
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Importa extras internet banking

Mesajde Valy » 07 Mar 2016

De exemplu eu am deschis conturi la asociatii la Alpha Bank. Au un pachet Alpha Administrator cu cost 0 pt. administrare lunara, 0 lei la depunere numerar la ghiseu de catre proprietari, 2 lei comision la o incasare in cont de la alta banca, 4 lei internet banking, 0,65% comision la retragere si 1 punct bonus la dobanda curenta pt. depozitele mai mari de 10000.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Importa extras internet banking

Mesajde XiSoft » 08 Mar 2016

Este gata implementarea pentru importul extrasului de cont de la BRD (din format PDF); daca se poate scoate din Internet Banking si formatul TXT pe care il primeste domnul Alin.ceausescu prin email, atunci vom face implementarea si pentru acest format.

Urmeaza sa facem implementarea pentru CEC, AlphaBank, Raiffeisen si OTP.

Link-ul de download este acelasi:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET36Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Importa extras internet banking

Mesajde Iliescu Bogdan Marius » 10 Mar 2016

Salutare.

Am o mica problema, in sensul in care, extrasul de cont pe care eu incerc sa il incarc este respins.
Mai mult, incercand sa urmez pasii sugerati in aplicatie pentru a obtine extrasul de cont, nu recunosc interfata/meniul ca fiind cel din mybrdnet.ro

Aveti niste printscreen-uri din interfata mybrdnet.ro sau cum arata pdf-ul pe care aplicatia este configurata sa-l incarce?

Merci,
Bogdan
Iliescu Bogdan Marius
 
Mesaje: 8

Re: Importa extras internet banking

Mesajde Iliescu Bogdan Marius » 14 Mar 2016

Salutare.

Am o mica problema, in sensul in care, extrasul de cont pe care eu incerc sa il incarc este respins.
Mai mult, incercand sa urmez pasii sugerati in aplicatie pentru a obtine extrasul de cont, nu recunosc interfata/meniul ca fiind cel din mybrdnet.ro

Exista niste printscreen-uri din interfata mybrdnet.ro sau cum arata pdf-ul pe care aplicatia este configurata sa-l incarce?

Merci,
Bogdan
Iliescu Bogdan Marius
 
Mesaje: 8

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron