Distribuire facturi pe indecsi contoare individuale

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Distribuire facturi pe indecsi contoare individuale

Mesajde Iliescu Bogdan Marius » 11 Mar 2016

Buna ziua.

Am un topic nou pentru care va cer ajutorul:
- am definite 2 contoare: apa rece si energie electrica
Intrebarea 1: chiar daca nu am factura adaugata, pt coloanele aferente contoarelor se calculeaza sume automat. Se poate evita asta?
Intrebarea 2: Pentru ca pe luna de intretinere Ianuarie nu a fost emisa factura Enel (mentionez ca momentan am o factura pentru toata scara, distribuita conform contoarelor pasante), am "debransat" din sectiunea Contoare apartamentele de la Energie electrica pentru a nu afisa sume fara a avea factura emisa.
Acum, s-a emis o factura dar aferenta lunii Ianuarie, luna inchisa.
Exista posibilitate distribuirii facturii in Februarie, conform indecsilor din Ianuarie?
Sau o alta sugestie in legatura cu asta?

Multumesc,
Bogdan
Iliescu Bogdan Marius
 
Mesaje: 8

Re: Distribuire facturi pe indecsi contoare individuale

Mesajde XiSoft » 14 Mar 2016

Raspuns intrebare 1: in momentul in care introduceti indecsi de contoare, va apar niste valori pe lista de plata (consumul x pretul); valorile sunt "informative" - ca sa va "semnaleze" ca sunt introdusi indecsi; aceste valori nu sunt finale pana cand nu repartizati si o factura pe coloana respectiva; nici nu puteti inchide luna pana nu faceti acest lucru

Raspuns intrebare 2: nu puteti distribui factura in functie de indecsii de luna trecuta; solutia cea mai simpla era sa nu puneti la nimeni index final (caz in care nu era necesar sa distribuiti factura de curent); luna urmatoare (februarie), era suficient sa introduceti indecsii finali cititi in cealalta luna (ianuarie)

In momentul de fata, ar trebui sa bransati la loc apartamentele, iar apoi sa ajustati atat indexul initial cat si cel final in ideea de mai sus.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET