Factura introdusa gresit

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Factura introdusa gresit

Mesajde MINDRILA GEROGE » 04 Iun 2016

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:

Am introdus si platit o factura in sistem fara sa o repartizez. Am inchis luna iar acum (luna urmatoare) asociatia a luat hotararea ca aceasta factura sa fie platita din fondul de reparatii. Pentru factura initiala nu am bifat ca aceasta se va plati dintr-un fond.

Sa anulez prima factura stiu (introduc o alta cu valoare negativa). Problema este ca daca fac asta imi ramane un avans pentru furnizorul respectiv. Cand introduc o alta factura cu bifa de "plata dintr-un fond", nu-mi anuleaza acel avans.

Ce trebuie sa fac?

Multumesc!
MINDRILA GEROGE
 
Mesaje: 12

Re: Factura introdusa gresit

Mesajde XiSoft » 06 Iun 2016

Faceti asa:
- introduceti factura cu minus (dupa cum ati observat, soldul furnizorului va deveni "avans")
- introduceti o chitanta cu bifa "restituire bani de la furnizor" (in acest fel "anulati" plata facuta "gresit", iar soldul furnizorului redevine zero)
- repartizati ambele facturi (atat cea cu plus cat si cea cu minus) pe o coloana oarecare (preferabil una care nu este folosita) la un singur apartament (ca sa nu ramana nici un fel de corectii de impartire)

Acum, tot ce aveti de facut este sa introduceti factura cu bifa "plata din fond" si sa o achitati.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: Factura introdusa gresit

Mesajde MINDRILA GEROGE » 07 Iun 2016

Rezolvat......Multumesc frumos!
MINDRILA GEROGE
 
Mesaje: 12


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET