Import facturi

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Import facturi

Mesajde office.imobile » 16 Iul 2016

Am vazut ca in ultima actualizare exista import facturi. Am incercat si eu sa folosesc aceasta facilitate dar dupa ce am dat clik dreapta pe factura si a fost importata
nu stiu unde trebuie sa apara factura importata in program. Poate reusiti sa ma lamuriti si pe mine cum functioneaza aceasta facilitate.
Va multumesc
office.imobile
 
Mesaje: 1

Re: Import facturi

Mesajde XiSoft » 18 Iul 2016

Preluarea facturilor importate se face daca este activa sincronizarea cu serverul (sagetile din dreapta "bulinei" de salvare pe server)
In versiunea urmatoare o sa introducem o atentionare in acest sens.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Import facturi

Mesajde Tinia Consult » 31 Aug 2016

Am observat ca daca se importa o factura cat timp asociatia este deschisa, cand se inchide asociatia, apare un mesaj de eroare si se blocheaza (se inchide fortat).
Tinia Consult
 
Mesaje: 15

Re: Import facturi

Mesajde XiSoft » 05 Sep 2016

Am facut cateva teste si n-am observat problema. Va rog sa ne scrieti prin email si sa ne dati mai multe detalii (numele asociatiei si factura la care a aparut situatia respectiva)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Import facturi

Mesajde lupearobert » 10 Oct 2016

Buna ziua

De unde se acceseaza meniul "Import facturi - furnizori"...?
Care sunt pasii de a folosi aceasta optiune?
Se pot face si "Import Plati Facturi furnizori" ?

Mentionez ca sunt din Arad !

Cu stima,
lupearobert
 
Mesaje: 13

Re: Import facturi

Mesajde XiSoft » 10 Oct 2016

Deocamdata se pot importa doar facturile de la furnizori (platile catre furnizori ar intra la categoria "Import extras cont" - insa si acolo, consideram ca este o probabilitate prea mare de a se prelua ceva gresit)
Se pot importa doar facturile pe care le primiti in format PDF (nu documente scanate)

Varianta cea mai simpla:
- descarcati una sau mai multe facturi de la furnizorii mari de utlitati (ex: apa, gaz, energie electrica etc) in format PDF
- in Windows Explorer sau orice alt program de navigat pe calculator (ex: My Computer, Total Commander etc) selectati facturile in format PDF, dati click drept si "Importa facturile in BlocManagerNET..."

Daca preluarea pentru furnizorul dumneavoastra nu este implementata, va apare un mesaj de eroare (luati legatura cu noi ca sa facem implementarea; avem nevoie prin email, de facturi in format PDF)

Ar mai fi de spus ca, furnizorii respectivi ar fi bine sa aiba completat codul fiscal (in program); daca nu-l au completat, programul o sa va adauge un furnizor nou - ceea ce nu este foarte convenabil.
Alte situatii apar explicate la mesajele de eroare (ex: cand nu este trecut codul fiscal pe factura, este nevoie sa introduceti coduri de client pentru a se putea face identificarea)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Import facturi

Mesajde lupearobert » 11 Oct 2016

Buna ziua

Am inteles procedeul de import. Multumesc pentru lamuriri.
Din pacate aici in Arad Compania de Apa Canal, CET (pt apa calda si caldura) NU emit facturi in format *.pdf

Voi cauta sa vorbesc cu cineva de la serviciul facturare, poate vor putea implementa si facturari in *.pdf !

Multa stima si respect !
lupearobert
 
Mesaje: 13


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET