Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde Viorel Daniel PURICA » 03 Ian 2017

Buna ziua,
In bloc am mai multe apartamente care au centrala proprie si care sunt debransate de la apa calda si caldura.
La o parte din acestea au expirata verificarea metrologica pentru apometrul de apa rece, motiv pentru care conform regulamentului trebuie sa le calculez apa rece (5,100 mc/persoana) si apa calda (3,300 mc/persoana) ca la un apartament necontorizat. Datorita faptului ca acestia sunt debransati de la apa calda eu trebuie sa utilizez alte Limite Minime si Maxime pe unitatea de distribuire pentru apa rece (8,400 mc/persoana).
Ma poate ajuta cineva cum sa pot configura in program acest lucru sau cum sa repartizez in mod corect consumul de apa pentru aceste apartamente?

Multumesc!
Viorel Daniel PURICA
 
Mesaje: 11

Re: Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde XiSoft » 04 Ian 2017

Ideea ar fi sa lasati apartamentele respective ca fiind contorizate (nu se va tine cont de limitele pentru necontorizati) si sa le introduceti pe contoare consumul dorit (ex: 8,4 mc inmultit cu numarul de persoane)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde Viorel Daniel PURICA » 05 Ian 2017

Nu este cea mai buna solutie pentru ca in acest caz trebuie sa calculez manual repartizarea apei reci pentru toate apartamentele necontorizate, altfel exista posibilitatea ca la apartamentele cu centrala sa nu se pastreze proportia si sa fie trecute cu o cantitate mai mare de apa.
Exemplu: Atunci cand pentru un apartament cu centrala trec cantitatea de apa pentru o persoana de 8,4 mc, iar dupa distribuirea apei reci la cei necontorizati apare un consum mai mic de 5,100 mc de persoana (4 mc).
Viorel Daniel PURICA
 
Mesaje: 11

Re: Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde XiSoft » 05 Ian 2017

Exista debransare de la INCALIZRE APA. Adica, apa calda sa fie taxata la pret de apa rece.

Deci, in cazul celor cu centrala (si necontorizati sau cu apometrele expirate) puteti sa-i lasati bransati la APA RECE dar sa-i debransati de la INCALZIRE APA.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde Viorel Daniel PURICA » 07 Ian 2017

Am gasit aceasta setare si este utila, insa mai am o intrebare referitor la aceasta si anume de unde se va calcula consumul de apa (de la apometrele de apa rece sau de la apometrele de apa calda)?
Daca consumul se va calcula de la apometrele de apa calda atunci pentru apartamentele cu centrala nu este normal, deoarece acestea au numai apometre de apa rece.
Viorel Daniel PURICA
 
Mesaje: 11

Re: Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde Viorel Daniel PURICA » 07 Ian 2017

Când am facut afirmatiile „apometru de apa rece” am vrut sa spun ca sunt conectati numai la conducta de apa rece, iar „apometru de apa calda” era vorba de conducta de apa calda (conducta la care apartamentele cu centrala nu sunt conectati).
Viorel Daniel PURICA
 
Mesaje: 11

Re: Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde XiSoft » 09 Ian 2017

Va mai dau o solutie:
- schimbati denumirea unui parametru si puneti "Numar persoane apa" (dublu click pe apartament, click pe un parametru nefolosit cum ar fi "Alt parametru")
- la toate apartamentele "obisnuite" puneti la "Numar persoane apa", numarul real de persoane
- la apartamentele care au centrala si au verificarea contoarelor expirata, puneti la "Numar persoane apa", numarul real de persoane inmultit cu 1,647 (adica: 8,4 impartit la 5,1)
- configurati coloana de apa rece asa incat, sa foloseasca noul parametru pentru repartizara apei la persoanele necontorizate
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Distribuire apa pentru apartamente cu centrala

Mesajde Viorel Daniel PURICA » 09 Ian 2017

Multumesc pentru solutie!
Viorel Daniel PURICA
 
Mesaje: 11


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron