state plata rectificative

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

state plata rectificative

Mesajde Andersson Alice Florentina » 14 Feb 2017

Buna ziua,

Am si eu o situatie cu un concediu medical putin atipica as zice. Am facut liste de plata pentru luna Decembrie afisate in ianuarie pe data de 25, insa salariile in program le introducem pentru luna in curs (Ianuarie in cazul de fata) salariile fiind platite la 31 ale lunii/30 respectiv pentru munca prestata in luna ianuarie. In cazul de fata un angajat a adus la incepututl lunii Februarie un Concediu Medical pentru intervalul 03.01 -30.01.2017 emis in 30.01.2017... Dupa ce ca este tarziu eliberat din punctul meu de vedere, adica la sfarsitul perioadei de medical, ( medicul i-a eliberat medicalul pe 30.01.2017) cum fac eu acum sa il operez in program?
Multumesc anticipat
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: state plata rectificative

Mesajde XiSoft » 14 Feb 2017

Pe certificatul de concediu medical scrie ca, persoana asigurata are obligatia sa depuna certificatul la platitor (adica la asociatie) pana in data de 5 a lunii urmatoare (5 februarie 2017 - in cazul de fata)
Daca a depasit acest termen, puteti sa nu-l luati in considerare.

Daca doriti sa faceti corectie este destul de complicat (eu mai degraba as merge pe varianta de mai sus); ideea pe scurt ar fi cam asa:
- luati o copie a bazei de date cu luna ianuarie 2017 inainte inchidere
- refaceti salariile pe copia respectiva si depuneti declaratia 112 (rectificata daca este cazul)
- notati fiecare valoare care s-a schimbat (ex: impozitul a scazut cu 10 lei; contributiile sociale au crescu cu 20 lei etc)
- la urmatoarea generare de salarii (ex: luna februarie 2017) cand dati "GENERARE SALARII" alegeti "Modifica datorii" si ajustati datoriile generate (in plus sau in minus) conform cu sumele constatate anterior
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080



Înapoi la Utilizare BlocManagerNET