Diferente preluare asociatie

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Diferente preluare asociatie

Mesajde TUFAR SIMONA » 08 Iun 2017

Buna ziua,

Am nevoie de un mic ajutor. Am preluat o asociatie ale carei solduri intre activ si pasiv erau dezechilibrate. Astfel am fost nevoita sa creez un sold diferente preluare de -9691.39 ron.
In aceea asociatie exista un apartament care nu si-a achitat intretinere de foarte multi ani si al carui proprietar a murit din 2010, astfel ca tot curg intretineri care nu sunt achitate. Mai mult ca sigur soldul de preluare a datoriilor pentru acest apatament nu a fost corect calculat inca de la preluare. Nu este succesiune facuta, deci nu au de la cine recupera datoria.

Intrebarea este: pot cumva echilibra acel sold negativ cu datoria care a fost preluata initial pentru acest apartament?

Multumesc anticipat!
TUFAR SIMONA
 
Mesaje: 5

Re: Diferente preluare asociatie

Mesajde XiSoft » 09 Iun 2017

Logica este buna, adica:
- punem niste datorii de intretinere pe rubrica 4 activ (presupunand ca, ati omis unele restante ale apartamentului)
- crestem cu aceeasi suma - soldul unui fond de pe pasiv (acoperim soldul negativ)

Mai concret: nu puteti "pune" restante in mod direct, la un apartament, decat daca reinitializati asociatia (meniul "Fisiere", "Export luni..." si urmati mesajul de acolo)

Varianta fara export de luni ar fi:
- introduceti o factura pe care o repartizati apartamentului respectiv
- achitati factura de mai sus (ies bani din asociatie)
- introduceti un venit pe care il repartizati in fondul cu minus si il incasati (intra bani in asociatie)

Avand in vedere situatia dumneaovastra "speciala" in care probabil nu veti mai recupera unele restante (poate chiar cele care sunt deja omise) - as zice ca este bine evidentiata "pierderea" asociatiei - sub forma acelui fond pe minus.
Eu as face operatiunile de mai sus doar daca ati omis unele datorii pentru care doriti sa faceti proces in instanta.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Diferente preluare asociatie

Mesajde TUFAR SIMONA » 05 Iul 2017

Multumesc mult pentru raspuns!
TUFAR SIMONA
 
Mesaje: 5


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET