inregistrare avans plata salarii eronat

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

inregistrare avans plata salarii eronat

Mesajde Maria Petcu » 21 Iul 2017

buna ziua,
am avut un angajat cu contract de munca (casier) si in acelasi timp si cu contract de mandat (gosodar scara) acceasi persoana , in prima situatie numele l-am scris cu minuscule si in in doua situatie cu majuscule, pe data de 15.06 am dat avans salariu casierului dar din eroare l-am selectat pe gospodar. din pacate in luna iunie s-a inchis contractul de mandat la gospodarului dar am inchis si eu luna mai pe 25 iunie. acum dupa ce am lucrat tot am vazut ca am avans la gospodar (in loc de casier), nu pot sterge pozitia gopodarului si nu stiu cum pot transfera avansul de la o pozitie la alta, ma puteti ajuta ?
cu multumiri Maria Petcu
Maria Petcu
 
Mesaje: 15

Re: inregistrare avans plata salarii eronat

Mesajde XiSoft » 24 Iul 2017

Fiecare contract (chiar daca are numele identic sau aproape acelasi) are un "cod" intern unic.
Adica, programul ii vede ca si doi angajati diferiti - prin urmare nu anuleaza avansul de la unul cu datoria de la celalalt.

Solutia este sa aplicati regula generala: avansul si restituirea sunt operatiuni inverse, adica:
- avansul se anuleaza cu restituire
- restituirea se anuleaza cu avans

Mai exact:
- mergeti la "Adauga chitanta...", selectati la platitor "Asociatia", alegeti "[SALARII Angajaţi]", puneti bifa "Restituire bani de la furnizor" si incasati suma ramasa in avans (intra bani in asociatie)
- introduceti o chitanta prin care achitati datoria angajatului (ies bani din asociatie)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: inregistrare avans plata salarii eronat

Mesajde Maria Petcu » 24 Iul 2017

multumesc, am inregistrat
Maria Petcu
 
Mesaje: 15


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET