generare gresita salarii

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

generare gresita salarii

Mesajde Andersson Alice Florentina » 14 Sep 2017

Buna ziua,

Am lucrat la luna Iulie de ex in care salariile platite sunt pentru August, listele fiind finalizare si verificate. Cand am redeschis programul pentru a printa s-a facut update-ul pentru aplicarea contributiilor salariale la sal minim pe economie, lucru pe care nu l-am observat. Acum cand vreau sa achit contributiile pentru august observ ca e o diferenta de 359 lei deoarece la salariat s-a bifat automat prin updatare sa ii calculeze taxele la sal minim (trebuia debifat pentru ca angajatul are si alte venituri salariale). Concret in program eu am de platit la contributii sociale suma de 938 lei si eu voi achita 584 lei asa cum aveam din luna anterioara. Cum fac sa modific in program situatia sa fie corect? Am incercat sa bag o factura cu minus diferenta dar nu am posibilitatea sa o distribui fix pe ,,contributii salariale" mi se duce pe TREZERORIE.

Multumesc
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: generare gresita salarii

Mesajde XiSoft » 14 Sep 2017

Presupun ca, deja ati afisat lista cu valorile gresite (deci, nu este convenabil sa redeschideti luna si sa debifati "Calculez CAS si CASS la cel putin minimul pe economie")

Ideea este asa: cand dati "GENERARE SALARII" (meniul "Salarii", "Generare...") va aparea o fereastra cu datoriile care se genereaza. In fereastra respectiva, in partea de sus aveti un buton "Modifica datoriile generate...".

Modificati datoria generata pentru "Contributii sociale asociatie" asa incat sa fie mai mica exact cu suma dorita (ex: 359 Lei)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: generare gresita salarii

Mesajde Andersson Alice Florentina » 14 Sep 2017

da, intr-adevar am inchis luna unde valoarea era gresita, lista a fost afisata si incasata. Voi remedia asa cum spuneti.

multumesc
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: generare gresita salarii

Mesajde Andersson Alice Florentina » 14 Sep 2017

am incercat sa fac asa cum m-ati sfatuit insa campul cu ,,contributii asociatie" nu merge modificat. atasez poza
Fişiere ataşate
xisoft.JPG
xisoft.JPG (96.65 KiB) Vizualizat de 25883 ori
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: generare gresita salarii

Mesajde XiSoft » 15 Sep 2017

Va rog sa cititi mai cu atentie indicatiile de rezolvare a problemei:
Ideea este asa: cand dati "GENERARE SALARII" (meniul "Salarii", "Generare...") va aparea o fereastra cu datoriile care se genereaza. In fereastra respectiva, in partea de sus aveti un buton "Modifica datoriile generate...".

Dumneavoastra ati dat dublu click pe angajat (in aceeasi fereastra); va spuneam ca, fereastra respectiva apare cand dati "GENERARE SALARII...".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: generare gresita salarii

Mesajde Andersson Alice Florentina » 15 Sep 2017

Am rezolvat, m-am grabit cand am citit prima data solutia, multumesc mult.
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET