Emitere liste fara generare/distribuire salarii

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Emitere liste fara generare/distribuire salarii

Mesajde Catalin ECONOMU » 24 Iul 2018

Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie:
Listele de cheltuieli se afisau la mai mult de 30 zile dupa ultima zi a lunii in cauza. Din acesta cauza salariile unei luni erau distribuite in listele lunii anterioare. De exemplu, in listele de Mai erau distribuite salariile lunii Iunie.
Acum se doreste emiterea listelor in luna imediat urmatoare, adica listele lunii Iunie sa fie emise pe data de 25 Iulie. Evident, salariile pe luna Iunie au fost deja repartizate in luna Mai, deci nu mai pot fi distribuite inca o data in noua lista.
Acum programul nu ma lasa sa inchid luna daca nu generez si repartizez salariile, iar daca din meniul generare salarii ii aleg luna Iunie la "Luna salarii", programul imi spune ca salariile au fost deja repartizate.
Ce dorim noi, de fapt, este sa emitem listele pe luna Iunie, fara a mai genera si repartiza salariile si alte cheltuieli care au fost deja repartizate in luna Mai. Cum poate fi rezolvata aceasta problema? Stergerea tuturor contractelor de munca/mandat si refacerea lor in luna urmatoare (Iulie) ar fi o solutie? Sau ma voi lovi de aceeasi piedica in urmatoarea luna?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Catalin ECONOMU
 
Mesaje: 2

Re: Emitere liste fara generare/distribuire salarii

Mesajde XiSoft » 24 Iul 2018

Cel mai simplu ar fi sa generati toate salariile cu zero zile lucrate (meniul "Salarii", "Generare...", dublu click pe fiecare salariat in parte)
Daca aveti contracte de mandat sau conventii civile, le puteti seta salariul zero (meniul "Salarii", "Contracte...")

Este de preferat aceasta varianta fata de stergerea si introducerea lor din nou.

Daca intr-o luna salariile se genereaza cu valoarea zero, sistemul o sa va lase intr-o luna viitoare, sa "suprapuneti" respectiva luna de salarii.
(deci, ar trebui sa se rezolve problema dumneavoastra)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Emitere liste fara generare/distribuire salarii

Mesajde Catalin ECONOMU » 24 Iul 2018

Am verificat varianta dv. si functioneza perfect. Multumesc pentru sugestie.
Sa auzim numai de bine!
Catalin ECONOMU
 
Mesaje: 2

Re: Emitere liste fara generare/distribuire salarii

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 27 Iul 2018

O idee la care nu m-am gandit. Daca am 2-3 conventii civile pe an cu aceeasi persoana, ca sa nu stergi si sa introduci din nou datele, setez pe 0 venitul. Multumesc!
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET