Cateva intrebari la care nu gasesc raspuns

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Cateva intrebari la care nu gasesc raspuns

Mesajde Constantin55 » 08 Aug 2018

Buna ziua

Ca proaspat utilizator al programului dupa ce am lucrat cateva luni cu el m-am izbit si de anumite situatii la care nu gasesc raspuns, va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarele probleme:

1.Citirea apometrelor la noi in bloc este facuta de o firma, avem apometre cu modul radio, tot ei calculeaza si cotele de apa rece si apa calda, momentan nu am trecut asociatia pe program, lucram in paralel, iar rezultatele sunt ok, in fine, luna iunie pe factura avem 635 MC de apa, pe citirea facuta de firma 580,XXX, ei cumva au facut socoteala adunand tot, au aflat pretul pe mc si au listat, eu cum rezolv problema cu cei 55 MC lipsa?, pentru ca in program se listeaza corect, 580,XXX MC, ar fi corect sa lucrez pe aceasta suma si restul de bani care ramane la factura sa il introduc la parti comune,(avem si 2 contoare la fiecare ghena)? sau cum fac ?

2.Factura Enel de la scara 1 a venit -40 de lei, daca introduc factura negativa la scara 1 cumva scade si de la scara 2, cum introduc factura negativa?

3. La alte probleme este OK sa le listez in acest topic? Nu as vrea sa deschid topic pentru fiecare subiect, va multumesc pentru ajutor, si inca o intrebare,

S-a scumpit apa rece? Pe factura am o bucatica de 110MC cu pret mai mare, mi-a aratat programul cum bag date de pe factura cu mai multe preturi
Constantin55
 
Mesaje: 1

Re: Cateva intrebari la care nu gasesc raspuns

Mesajde XiSoft » 09 Aug 2018

1. Teoretic ar trebui sa puteti "reface" calculele facute de firma respectiva (introducand indecsii, repartizarea etc); practic, au incercati cativa clienti si n-au reusit "perfect".
Prin urmare, daca firma face calculele (in opinia mea, ar fi mai bine sa faca doar citirea) cel mai bine ar fi sa introducem direct valorile calculate de ei.

Ideea ar fi sa folositi functia "Distribuire multipla..." (click drept pe factura) si eventual sa preluati valorile dintr-un fisier Excel pe care il primiti de la ei.

Mai concret:
- stergeti contoarele individuale (meniul "Configurare", "Contoare")
- introduceti facturile de apa si termoficare
- veti avea nevoie de 3 "Distribuiri multiple":
- din factura de apa, distribuiti apa rece pe coloana de apa rece
- tot din factura de apa, distribuiti apa care se incalzeste, pe coloana de apa calda
- din factura de termoficare, distribuiti costul de incalzire al apei, pe coloana de apa calda
Ar trebui sa gasiti aceste valori, in centralizatorul primit de la firma care face citirea si repartizarea.

2. Din punct de vedere contabil, nu este nevoie sa tinem evidenta per scari (fiind acelasi furnizor); deci, nu este o problema daca se scade din soldul celeilalte scari.
Daca doriti sa achitati o factura (ex: scara 2) si nu mai aveti datoria "intreaga" - introduceti suma pe care o achitati, selectati restul de datorie, iar diferenta o veti selecta ca si "Avans".
Chiar daca soldul per scari nu va fi exact, soldul per furnizor va fi corect.

Daca doriti totusi, sa aveti evidenta soldului per scari, puteti crea cate un furnizor separat pentru fiecare scara (ex: "Enel Scara 1", "Enel Scara 2" etc)

3. Cand se modifica pretul apei, de obicei aveti pe factura ceva de genul: CANTITATE 1 cu PRET 1, CANTITATE 2 cu PRET 2; pretul "real" este "intre" cele doua preturi (mai exact, media ponderata).
Ca sa nu calculati pretul mediu, logica cea mai simpla ar fi asa:
- folositi pentru repartizare functiile "Distribuie apa rece / calda"
- in campurile "Cantitate" puneti CANTITATE 1 + CANTITATE 2 (consumul total cu cele doua preturi)
- nu completati pretul (il va calcula programul)
- completati campurile legate de valorile in lei (COST CU PRET 1 + COST CU PRET 2 respectiv TVA-UL PRET 1 + TVA-UL PRET 2)

Este mai usor de urmarit pentru alti utilizatori - daca intrebarile au "topic-uri" separate (asa sunt structurate majoritatea discutiilor)
Daca aveti mai multe intrebari, probabil cel mai rapid este sa le discutam la telefon.

Lucram si la o sectiune de "intrebari frecvente" (acestea s-ar incadra la capitolul respectiv)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron