anularea platii unei facturi din fonduri

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

anularea platii unei facturi din fonduri

Mesajde Maria Petcu » 28 Ian 2020

buna seara, cu o luna in urma am inregistrat plata unor facturi din fonduri, intre timp am inchis luna si comitetul doreste ca aceste facturi sa fie recuperate pe listele actuale, ce inregisrari ar trebui sa fac astfel incat sa pot repartiza aceste facturi pe liste ? multumesc
Maria Petcu
 
Mesaje: 15

Re: anularea platii unei facturi din fonduri

Mesajde XiSoft » 28 Ian 2020

Presupunem ca, factura respectiva a fost platita din fondul X.

Faceti asa:
- introduceti un venit cu suma facturii
- repartizati venitul in fondul X
- incasati venitul (cu "Adauga chitanta" de la "Client")
- introduceti factura FARA bifa "plata din fond"
- platiti factura de mai sus
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: anularea platii unei facturi din fonduri

Mesajde mariuscln » 11 Mai 2020

Buna ziua,
Am si eu o problema similara. Luna asta am achitat o factura emisa de catre o firma pentru o lucrare, am achitat integral din fondul de reparatii. In urma executarii lucrarilor, firma a montat un echipament mai iefin si prin urmare mi-au emis inca o factura pe minus cu diferenta de bani. Mentionez ca mi-au transferat banii in contul asociatiei.
Am introdus suma respectiva ca si restituire sume de la furnizori, am bifat ca se restituie in fondul de reparatii, balanta este in regula, doar ca imi ramane in sectiunea de unde poti plati facturi introduse, ramane acolo ca si factura care trebuie platita, desi este inregistrata ca restituiri.
Cum se procedeaza mai exact cu aceasta factura pe minus? Daca aveti nevoie de mai milte detalii va rog sa-mi spuneti. Va multumesc anticipat!
mariuscln
 
Mesaje: 3

Re: anularea platii unei facturi din fonduri

Mesajde XiSoft » 11 Mai 2020

Inteleg ca aveti asa:
- o factura cu plata din fond, achitata complet
- furnizorul v-a returnat niste bani inapoi (eventual v-a emis si o factura cu minus)

Tot ce aveti de facut este sa introduceti incasarea respectiva sub forma de VENIT; mai exact:
- introduceti o factura de venit (cu plus)
- repartizati venitul respectiv in fondul din care ati facut plata (ex: Fond reparatii)
- incasati venitul cu "Adauga chitanta" de la "Client"
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: anularea platii unei facturi din fonduri

Mesajde mariuscln » 11 Mai 2020

Multumesc pentru ajutor!
A functionat, am sters ce facusem initial cu restituirea si am folosit varianta propusa si a functionat. Balanta este in regula.
mariuscln
 
Mesaje: 3


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron