Corectare sold cont curent

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Corectare sold cont curent

Mesajde ciprianz » 08 Mar 2020

Bună ziua!
Introduc datele din BlocMangerNet la câteva asociații de 3 luni. Mai exact doamna administrator introduce plățile de la/ către asociații, iar eu facturile, le distribui, închid luna etc. Pentru că nu s-au introdus și plățile către furnizor, acum, când le-am făcut pe toate aceste plăți îmi apare un dezechilibru în contul curent (am bani în plus). Ca să ajung la soldul real din internet banking, am introdus o factură oarecare. Totul în regulă, doar că factura este vizibilă în platforma e-bloc (evident nefiind distribuită, dar plătită), ceea ce nu mi se pare în regulă. Nu vreau să ascund nimic, dar nici să dau explicații ilogice...
Vă rog să-mi spuneți cum aș putea proceda pentru a ajunge la soldul real din bancă! Mulțumesc!
ciprianz
 
Mesaje: 2

Re: Corectare sold cont curent

Mesajde XiSoft » 09 Mar 2020

Ar fi doua situatii:
- diferenta de sold provine de la initializare (soldul a fost gresit in toate cele 3 luni)
- diferenta de sold a aparut pe parcurs (ex: de luna trecuta)

Presupunerea mea este ca, va aflati in prima situatie. Nu aveti cum sa faceti o corectie fara sa fie "vizibila" (in interfata www.e-bloc.ro, in unele rapoarte etc).
Eu as pune factura cu plata din fond. Altfel ar trebui la un moment dat sa o repartizati la proprietari.

A doua varianta presupune sa identificati "motivul" diferentei. Ar putea sa fie un comision bancar, caz in care modul in care ati operat este perfect normal.
(inclusiv repartizarea respectivei facturi de comision)

Teoretic pot sa fie si alte cauze (ex: o plata sau o incasare neinregistrata)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET