Chitanta introdusa cu valoarea gresita

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Chitanta introdusa cu valoarea gresita

Mesajde PASESCU MARIUS » 12 Apr 2020

Buna ziua.
Acum cateva luni am incasat,unui locatar,intretinerea pe mai multe luni(avea restante).Pe langa datoriile la cotele de intretinere avea si o datorie la fondul de reparatii.In momentul in care i-am scazut in program datoriile pe care le achitase,din neatentie,i-am scazut si restanta la fondul de reparatii.Mai exact,omul a achitat 600 lei,eu i-am taiat chitanta pe 600 lei dar in program i-am scazut datorii in valoare de 900 lei.Acum,cand a verificat si cenzora dosarul lunii respective, s-a descoperit eroarea.Ce variante de corectare as avea?
Multumesc anticipat pt raspuns.
PASESCU MARIUS
 
Mesaje: 2

Re: Chitanta introdusa cu valoarea gresita

Mesajde XiSoft » 13 Apr 2020

In primul rand, la inchiderea lunii ar trebui sa verificati:
- soldul de casa (banii "numerar" sa corespunda cu soldul din program)
- soldul de banca (extrasul de cont sa corespunda cu soldul din program)

Daca faceti verificarile de mai sus, ar trebui sa identificati usor greseli ca si cea la care va referiti.

Legat de corectia greselii din cazul de fata; ideea ar fi asa:
- restituiti suma incasata "in plus" in fondul de reparatii (ex: 300 Lei)
- "puneti la loc" datoria de Fond reparatii folosind functia "Aduna fond..."

Pentru restituirea unui fond, dati dublu click pe apartament, mergeti la tab-ul "Fonduri", "Restituire..." si urmati mesajul care apare acolo.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Chitanta introdusa cu valoarea gresita

Mesajde alemao » 14 Apr 2020

Nu uitati sa faceti si un document justificativ, un referat de aducere la cunostinta si de aprobare catre presedintelui, comitetului de bloc si cenzorului.
In acest referat explicati exact ceea ce s-a intamplat, cauzele si masurile propuse pentru aprobare pentru reglementarea situatiei.
Conform legii contabilitatii, orice operatiune in activitatea financiar-contabila se face in baza unui document justificativ.
In cazul dvs se face in baza referatului propus spre aprobare.
Operatiunile efectuate in evidenta-financiar contabila fara document justificativ sunt considerate fapte contraventionale!
alemao
 
Mesaje: 2


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron