Plata comision transfer cont colectare

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Plata comision transfer cont colectare

Mesajde nicavalentin » 08 Mai 2020

Exista posibilitatea distribuirii comisionului de transfer din contul colector in cel al asociatiei (3,51) doar celor care platesc la PayPoint, SelfPay, etc si nu la intreaga asociatie?
Au aparut unele discutii ca de ce sa suporte acest comision (chiar daca este o suma infima, dar zic cei in cauza ca este o chestiune de principiu) si cei care nu platesc prin aceste metode...
Eventual, sa facem noi o distribuire multipla, desi automat (ca o a treia varianta de bifat/ales) ar fi si mai bine.
nicavalentin
 
Mesaje: 47

Re: Plata comision transfer cont colectare

Mesajde XiSoft » 08 Mai 2020

Daca vorbim de "principiu", legal ar fi ca toate comisioanele sa fie repartizate la intreaga asociatie.
(legea 209 / 2019 Art. 144 interzice "discriminarea" intre metodele de plata)

Ideea este ca, si cei care aleg sa plateasca prin metode alternative, cotizeaza la costul caseriei numerar - fara sa beneficieze de ea.

Avand in vedere ca, majoritatea proprietarilor nu inteleg acest aspect, softul repartizeaza implicit comisionul aferente platii - la apartamentul platitor.
Insa, discutia legata de cei 3,51 Lei repartizati la intreaga asociatie - putem spune ca este total nepotrivita, avand in vedere aspectul de mai sus.

Noi nu "incurajam" acest mod de repartizare. Daca doriti, puteti face distribuire la grup (probabil grupul respectiv va trebui modificat lunar)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 949


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET