Anulare incasare cu prioritate Fd. rulm. prin metode alterna

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Anulare incasare cu prioritate Fd. rulm. prin metode alterna

Mesajde ROPOTEAN FLORICA » 15 Mai 2020

Pentru incasarile prin metode alternative, in contul colector, am setat din CONFIGURARI ->coduri de bare ->anulare datorii,am sters fondul de rulment(cf. explicatiei din paranteza, daca are prioritate minima de plata trebuie stearsa datoria din lista),operatiune pe care am facut-o inainte de inchiderea lunii. Au fost facute plati in contul colector,pt. luna curenta, si din nou imi apare prima incasare fd. de rulment.Cum putem face sa incasam intai intretinerea si optional FR, deoarece multi proprietari refuza sa plateasca FR. Multumesc!
ROPOTEAN FLORICA
 
Mesaje: 2

Re: Anulare incasare cu prioritate Fd. rulm. prin metode alterna

Mesajde XiSoft » 15 Mai 2020

Optiunile respective au efect (deocamdata) doar la importul chitantelor din extras de cont (meniul "Cheltuieli", "Importa extras Internet Banking...")
Practic, problema despre care spuneti apare doar la incasarile "PayPoint" si "un-doi Centru de plati" (care nu au optiuni pentru selectia datoriilor)

Retinem sugestia; o putem implementa in masura in care este ceruta de un numar semnificativ de utilizatori.
Pana atunci, puteti edita chitantele respective (dublu click in dosarul "Chitante") si sa alegeti alte datorii in loc de "Fond rulment".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Anulare incasare cu prioritate Fd. rulm. prin metode alterna

Mesajde Florin MARIN » 15 Iul 2020

Buna ziua
Subscriu la cele spuse mai sus. Am intampinat acceasi situatie in cazul unei plati efectuate la PayPoint. S-au stins datorii (fonduri de rulment si reparatii) iar proprietarul a ramas cu intretinerea neplatita. In cazul in care locatarul este chirias si plateste doar intretinerea lucrurile se complica pentru ca de fapt sistemul stinge datoriile pe fonduri si se nasc discutii intre proprietar si chirias pentru neplata intretinerii. Multumesc!
Florin MARIN
 
Mesaje: 1

Re: Anulare incasare cu prioritate Fd. rulm. prin metode alterna

Mesajde XiSoft » 15 Iul 2020

Solutia "perfecta" pentru chiriasi ar fi sa foloseasca plata card prin "e-bloc.ro".
Acolo pot alege exact ce datorii vor sa achite.

Intr-adevar, situatia descrisa de dumneavoastra s-ar rezolva daca:
- ati merge in meniul "Configurare", "Coduri de bare", tab-ul "Anulare datorii" si ati lasa acolo doar datoria de "Intretinere"
- noi am face sa se tina cont de aceasta setare si la plata prin PayPoint si "un-doi Centru de plati"

La "Statiile de plata SelfPay" sistemul este gandit cu defalcare lunara din doua "bucati":
- "Cheltuieli luna X" (care include si penalizari + fonduri)
- "Fond rulment luna X"
Deci, acolo proprietarul tot n-ar putea sa excluda plata fondului de reparatii sau a penalizarilor.

La Pago, gruparea este per luni (toate datoriile aferente - inclusiv fond rulment, reparati etc); deci, nici acolo nu ne ajuta optiunea de mai sus.

Retinem ideea (avem in vedere sa o implementam) insa, as spune ca nu este foarte intuitiv de configurat
si oricum nu functioneaza in toate cazurile (ex: chirias care doreste sa achite doar o "Intretinere" mai noua, nu una mai veche)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET