Declaratia 101

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Declaratia 101

Mesajde Gheorghe Constantin » 03 Sep 2020

Buna ziua. Ma-am trezit si eu acum, cu termenul depasit de 6 luni, dar totusi ...
Exista vreo prevedere legala care precizeaza ca nu se mai depun declaratiile 101 pe 2019 de catre asociațiile de proprietari? Exista in anul anterior o opțiune de generare a acestei declaratii din programul Bloc Management. Vad ca a disparut.
Din ce am citit pe internet am concluzionat ca ar fi trebuit depuse pana pe 25.02.2020. Nu de alta dar o am in vectorul fiscal si chiar daca @impozitul pe profit e zero, tot trebuia depusa. Multumesc.
Gheorghe Constantin

Re: Declaratia 101

Mesajde XiSoft » 04 Sep 2020

A fost o scurta perioada acum vreo 2-3 ani, cand Codul Fiscal a incadrat si asociatiile de proprietari ca si platitoare de impozit pe profit.
Ulterior, a fost eliminata aceasta cerinta cu mentiunea ca, asociatiile de proprietari nu datoreaza impozit pe profit daca utilizeaza veniturile pentru reparatii sau imbunatatirea condominiului.
Adica, in practica nu datoreaza impozit pe profit cam niciodata.

Din informatiile pe care le avem, putem spune ca:
- un numar foarte mic de asociatii de proprietari s-au declarat in vectorul fiscal ca si platitoare de impozit pe profit
- unele asociatii care au facut acest lucru, ulterior au eliminat acest tip de taxa din vectorul fiscal

Deci, in interpretarea noastra, declaratia 101 si inscrierea in vectorul fiscal ca si platitor de impozit pe profit, ar trebui facuta doar in situatii speciale.
(ex: asociatie de proprietari care obtine venituri din chirii si doreste sa plateasca acesti bani catre proprietari)
XiSoft
Site Admin

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET