Anulare datorie falsa CAM

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Anulare datorie falsa CAM

Mesajde Cresida » 20 Mai 2021

In luna ianuarie, la initializarea asociatiei, am adaugat CAM unui contract de mandat. La depunerea declaratiei la ANAF am modificat, insa in BM lista era deja inchisa (am obtinut imputernicirea mai tarziu si s-a depus declaratia mai tarziu), salariile deja generate si distribuite. In acest moment, eu am la datoriile asociatiei 77 lei datorie CAM. Cum pot anula aceasta datorie si restitui aceasta suma proprietarilor? Daca fac o factura cu minus datoria nu dispare si generez si un alt avans nereal catre alt furnizor.
Cresida
 
Mesaje: 3

Re: Anulare datorie falsa CAM

Mesajde XiSoft » 20 Mai 2021

Ca principiu, cand ati colectat de la proprietari "prea multi bani", ar fi doua variante:
- returnati banii pe lista de plata cu minus (diminuati intretinerea urmatoarei luni)
- evidentiati banii intr-un venit

De obicei se prefera a doua varianta (mai ales in cazul de fata cand este o suma relativ mica)

Pentru prima varianta, faceti asa:
- introduceti o chitanta prin care platiti datoria de la CAM (ies bani din asociatie)
- introduceti o factura cu minus pe care o repartizati proprietarilor
- introduceti o chitanta cu bifa "Restituire bani de la furnizor" (intra bani in asociatie si anuleaza avansul aparut in urma facturii cu minus)

Pentru a doua varianta, faceti asa:
- introduceti o chitanta prin care platiti datoria de la CAM (ies bani din asociatie)
- introduceti un venit pe care il repartizati intr-un fond si il incasati cu "Adauga chitanta..." de la "Client" (intra bani in asociatie)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET