omitere plata

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

omitere plata

Mesajde Sterie Liliana » 22 Ian 2023

Buna seara

Daca am omis sa inregistrez o plata furnizor la septembrie, cum pot proceda? Multumesc frumos!
Sterie Liliana
 
Mesaje: 1

Re: omitere plata

Mesajde XiSoft » 25 Ian 2023

Inregistrati plata in luna curenta (cu data la care "va lasa" programul)

Ar fi recomandat ca, la inchiderea lunii sa verificati soldurile de casa si banca, tocmai pentru a descoperi astfel de greseli.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: omitere plata

Mesajde Sumalan Mircea Sorin » 19 Mar 2024

Buna seara !
am omis plata in sensul ca nu am primit factura (RETIM), dar am estimat o incasare pe o factura estimativa luna trecuta si am incasat-o.
in luna urmatoare adica luna curenta a venit factura pe ambele luni.inteleg ca atunci cand introduc factura in program adica in luna curenta valoarea este diferenta dintre factura si incasarea de luna trecuta. Procedez gresit sau...introduc o nua factura estimativa cu aceeasi valoare negativa in luna curenta.
Multumesc !
Sumalan Mircea Sorin
 
Mesaje: 1

Re: omitere plata

Mesajde Valy » 20 Mar 2024

Buna ziua,
Pentru a reflecta cat mai corect situatia generata de Retim in aceasta luna cand a emis factura pt perioada ian si feb, eu as sugera sa introduceti acum o factura cu minus de aceeasi valoare cu cea estimata in ianuarie , apoi factura curenta sa o distribuiti de 2 ori. Odata cu valoarea aferenta nr de persoane din ianuarie si apoi cu valoarea ramasa care este aferenta nr de persoane din februarie.
Valy
 
Mesaje: 93


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron