import fisiere excel

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

import fisiere excel

Mesajde Calinn » 24 Apr 2023

Buna ziua,as dori sa stiu daca importul fisierelor excel se face cumva automat sau trebuie sa introduci datele manual in program pentru fiecare locatar in parte.
Intreb deoarece ma intereseaza sa cumpar o licenta pana in 400 de locatari,si vreau sa stiu daca se merita efortul.
alta intrebare ar fi ce se poate face cu diferentele de apa rece dintre contorul general si contoarele autocitite de fiecare in parte sau cum distribuie programul mc nedeclarati in timp util.
Calinn
 
Mesaje: 3

Re: import fisiere excel

Mesajde XiSoft » 24 Apr 2023

Se pot prelua datele de initializare din Excel - in felul urmator: programul genereaza un fisier Excel "sablon" in care puteti incarca date folosind "copy + paste" din alte fisiere Excel existente.

Se importa:
- numele si parametrii de repartizare (numar persoane, cota parte etc)
- datoriile proprietarilor (inclusiv defalcate pe mai multe luni; detalierea se face pe orizontala - adica, fiecare apartament apare pe o linie, iar coloanele reprezinta lunile restante)
- indecsii contoarelor
- soldurile fondurilor

Pierderile de apa (diferentele dintre contorul general si suma contoarelor individuale) se pot repartiza in orice proportie se doreste (ex: numar persoane, cota parte, egal, proportional cu consumul etc)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: import fisiere excel

Mesajde Calinn » 24 Apr 2023

Daca descarc demo-ul,va fi valabil 2 luni din momentul descarcarii?
Calinn
 
Mesaje: 3

Re: import fisiere excel

Mesajde XiSoft » 25 Apr 2023

Nu exista limita de timp - legat de utilizarea versiunii DEMO.

Limitarile sunt:
- puteti inchide doar o luna de cheltueli (adica, in baza de date puteti avea cel mult 2 luni)
- nu puteti sa tipariti rapoarte (se poate vedea insa - preview-ul de tiparire)

Datele introduse in versiunea DEMO se pastreaza si in versiunea completa.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: import fisiere excel

Mesajde Calinn » 26 Apr 2023

odata cu programul se primesc si instructiuni de folosire sau un manual ,ceva?
Calinn
 
Mesaje: 3

Re: import fisiere excel

Mesajde XiSoft » 28 Apr 2023

Exista si manual de utilizare (il gasiti pe site in sectiunea AJUTOR); exista si cateva filmulete care prezinta functiile cele mai importante.

Metoda cea mai rapida de invatare a programului ar fi sa-l "butonati", adica:
- cititi meniurile
- majoritatea casutelor de dialog au in partea de sus cateva linii de text care explica functia respectiva
- cititi mesajele informative care apar (le-am pus unde am observat ca apar mai multe intrebari)
- dupa ce va obisnuiti cu functiile principale, va ajuta intrebarile de pe site din sectiunea AJUTOR, "Intrebari frecvente", "Administrator"

Din observatiile noastre am spune ca, de obicei este nevoie cam de doua zile ca sa invete cineva programul. Am incercat sa oferim o interfata cat mai intuitiva insa, exista multe functii.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET