Anulare salariu generat dar în realitate încetat

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Anulare salariu generat dar în realitate încetat

Mesajde Cresida » 01 Sep 2023

Bună ziua,

Am generat un contract (și l-am distribuit în lista de plată, închisă) dar am aflat că asociația de proprietari a încetat contractul respectiv. Cum reglementez în lista următoare, ce distribui cu minus pentru a anula cheltuiala distribuită eronat în lista precedentă?

Mulțumim
Cresida
 
Mesaje: 3

Re: Anulare salariu generat dar în realitate încetat

Mesajde XiSoft » 04 Sep 2023

Presupun ca:
- nu ati achitat suma respectiva catre fostul salariat
- ati depus declaratia 112 si ati achitat taxele salariale

Faceti asa:
- introduceti o chitanta prin care achitati salariul respectiv (ies bani din asociatie)
- introduceti o factura cu minus pe care o repartizati
- introduceti o chitanta (pentru furnizorul de mai sus) cu bifa "Restituire bani de la furnizor" (intra bani in asociatie)

Mai trebuie sa depuneti o declaratie rectificativa 112.
Pentru generarea declaratiei, puteti sa luati o copie a bazei de date (ex: meniul "Fisiere", "Restaureaza asociatia...", selectati copia gen "Inainte inchidere" si dati "Vizualizeaza...") sa generati salariile fara contractul respectiv si sa salvati D112 punand bifa "Decaratie rectificativa".

Pentru a diminua taxele salariale distribuite locatarilor (si platite) in momentul in care dati "GENERARE SALARII" pentru urmatorul stat de plata - diminuati datoriile care se genereaza (debifati "Pastreaza valorile totale") cu taxele aferente contractului care era deja incetat.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET