Folosire chitante electronice precum si scrise de mana

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Folosire chitante electronice precum si scrise de mana

Mesajde as587ionut » 13 Oct 2023

Buna ziua,

Sunt membru in comitetul executiv al unei asociatii de proprietari.

De cateva luni asociatia foloseste pentru administrare BlocManagerNET.

A fost implementata si solutia cu imprimanta termica mobila, care emite acele chitante gen bon fiscal direct din BlocManager/E-Bloc.

O perioada a fost folosita imprimanta mobila in paralel cu emiterea de chitante clasice, scrise de mana, dupa care presedintele impreuna cu administratorul au refuzat sa mai emita chitante clasice mentionand ca este ilegal / nu permite legea, dar nu mi-au putut arata nici un paragraf de lege din care sa reiasa acest lucru.

Inteleg ca este mai usor si eficient sa se foloseasca doar imprimanta mobila. Problema este ca aceste chitante se sterg relativ repede si rezista incomparabil mai putin fata de cele clasice. Drept urmare, avand si o asociatie cu istoric problematic, proasta administrare, datorii imense nerecuperate de la proprietari, etc., sunt proprietari care inca doresc chitantele clasice, acestea rezistand peste 10 ani in comparatie cu cele de la imprimanta termica care se poat duce si in cateva luni.

Eu nu am experienta contabila si nu cunosc legislatia aferenta, drept urmare am urmatoarele intrebari:

1. Este ilegala sau nu folosirea in paralel a celor doua solutii ?

2. Ce solutii alternative ati gasit pentru a avea o calitate /durata mai mare de viata a chitantelor emise electronic cu astfel de imprimante termice ?

Multumesc.
as587ionut
 
Mesaje: 1

Re: Folosire chitante electronice precum si scrise de mana

Mesajde XiSoft » 13 Oct 2023

Clar nu este ilegal sa fie utilizate doua numerotari de chitante.
Este ca si situatia unei firme cu mai multi "agenti" care are fiecare chitantierul lui.

Deci, se pot emite in continuare doua tipuril de chitante:
- cele emise din aplicatia mobila si tiaprite pe imprimanta termica
- cele scrise de mana si care se introduc "manual" in BlocManagerNET (aplicatia principala de Windows)

O varianta poate mai buna decat tiparirea la imprimanta termica - ar fi sa introduceti chitantele de pe un calculator si sa le tipariti pe imprimanta laser.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET