E-Factura

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

E-Factura

Mesajde surlaru daniel » 11 Dec 2023

Buna seara.Cum transmit o factura emisa unui proprietar sau client la Anaf (formatul xml)incepand cu 1 ianuarie 2023? Aveti ceva implementat sau urmeaza ,ca eu nu reusesc inca.Mutumesc.
surlaru daniel
 
Mesaje: 1

Re: E-Factura

Mesajde XiSoft » 13 Dec 2023

Sistemul de trimitere al facturilor in E-FACTURA este partial implementat (va fi gata pana la sfarsitul anului)

Dumnevoastra trebuie doar sa va asigurati ca:
- instalati update-urie softului (vor fi mai multe in urmatoarea perioada)
- aveti semnatura digitala prin care va puteti conecta la SPV (www.anaf.ro, "Autentificare certificat") si aveti acces la toate asociatiile pe care le administrati (sau cel putin, la cele din care emiteti facturi)
- datele de facturare ale clientilor sau locatarilor pentru care emiteti facturi - sunt valide (in ultimele update-uri s-au introdus validari in acest sens; daca doriti sa emiteti facturi cu date invalide - veti avea mesaj de eroare la inchiderea lunii)
- numerotarea facturilor este corecta (meniul "Configurare", "Chitante si facturi..."); ideea este sa aveti niste numere de facturi "normale" - nu ceva gen "Corectie", "Reglare" etc.

Din update-ul de astazi, puteti deja sa va conectati la SPV (click pe butonul "e" din coltul dreapta jos al ferestrei principale); deocamdata nu se vor transmite facturi.

Incepand cu 1 ianuarie 2023, facturile pe care le emiteti se vor transmite automate, doar sa fie softul actualizat si sa fiti conectat la SPV adica, butonul "e" sa fie verde.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: E-Factura

Mesajde lupearobert » 13 Dec 2023

Buna ziua

Cum se poate deconecta un certificat valid conectat la o asociatie ?
Din greseala am folosit un certificat valit pt o asociatie la care nu am drept de semnatura in spv.

Va multumesc
lupearobert
 
Mesaje: 13

Re: E-Factura

Mesajde cristian.lucaci » 14 Dec 2023

Buna ziua,
Incerc sa conectez e-factura si am aceasta eroare.
Fişiere ataşate
eroaree-factura xisoft.net.jpg
eroaree-factura xisoft.net.jpg (141.35 KiB) Vizualizat de 9496 ori
cristian.lucaci
 
Mesaje: 1

Re: E-Factura

Mesajde XiSoft » 15 Dec 2023

Este gata sectiunea E-FACTURA din contul de utilizator XiSoft (mergeti pe www.xisoft.net, LOGIN iar apoi E-FACTURA)

De acolo puteti sa va conectati la "E-Factura", sa va deconectati si sa vedeti status-ul pentru fiecare asociatie.

Daca apare eroare in momentul in care dati click pe butonul "e" din BlocManagerNET, incercati sa va logati din contul de utilizator XiSoft. Este posibil ca, certificatul digital sa nu fie configurat corect pe browser-ul implict. Cand dati click pe butonul "e", link-ul pentru logare se deschide din browser-ul implicit. Daca mergeti dumnevoastra pe site-ul nostru - puteti folosi orice browser doriti.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: E-Factura

Mesajde Serbanescu Manuel Robert » 29 Dec 2023

Buna ziua.
Imi apare acelasi mesaj ca in cazul dl. Lucaci Cristian.
pentru ce tip de browser este configurat butonul din aplicatia BlokManager? mentionez ca folosesc Chrome.
Multumesc
La multi ani!
Serbanescu Manuel Robert
 
Mesaje: 1

Re: E-Factura

Mesajde XiSoft » 29 Dec 2023

Problema semnalata de catre domnul Lucaci - apare practic oricand este ceva in neregula cu certifiatul digital (ex: daca nu este conectat la calculator stick-ul cu semnatura)

Softul nostru nu face nimic special decat sa deschida o pagina web, in browser-ul implicit. Toata partea de conectare o face ANAF-ul.

Deci, solutiile sunt cele pe care le spuneam anterior + ce scrie si in mesajul din BlocManagerNET:
- asigurati-va ca, va puteti loga pe www.anaf.ro sectiunea "Autentificare certificat" (din orice browser doriti dumneovastra - ex: Chrome)
- daca nu merge, investigati problema (este legat de semnatura digitala sau de ANAF)
- daca din browser merge (ex: Chrome) ar trebui sa mearga si cand dati click pe butonul "e" din BlocManagerNET
- ar putea sa nu mearga doar daca, aveti un alt browser implicit (ex: Edge) iar din browser-ul respectiv nu functioneaza semnatura digitala
- in acest caz, fie schimbati browser-ul implicit si dati din nou click pe butonul "e", fie va logati pe www.xisoft.net (din browser-ul care "functioneza" - ex: Chrome) mergeti in sectiunea E-FACTURA si va conectati de acolo
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: E-Factura

Mesajde Bargu Anisoara-Liliana » 11 Ian 2024

Buna ziua,

As dori sa stiu daca softul va si importa facturile primite in spv , asa cum alte programe contabile fac.

Va multumesc
Bargu Anisoara-Liliana
 
Mesaje: 1

Re: E-Factura

Mesajde XiSoft » 11 Ian 2024

Dupa cum am anuntat in mesajul automat trimis tuturor utilizatorilor, preluarea facturilor din SPV va fi implementata in urmatoarele luni.

Nu ne "grabim" sa facem implementarea fiindca, exista niste probleme la care asteptam sa vedem ce solutii vor aparea.
Momentan, sistemul nu permite transmiterea si preluarea facturilor in format PDF.

Daca dorim sa preluam in acest moment facturile - presupune fie sa nu avem formatul PDF (adica, utilizatorul sa ataseze si sa tipareasca PDF-ul tot din fisierul primit prin email de la furnizor) fie sa generam noi PDF-ul pe baza XML-ului din sistem - ceea ce rezulta intr-o factura extrem de "urata" (aproape inutilizabila - pentru furnizorii mai "deosebiti" cum ar fi Apa Nova, Enel, Engie etc)

Am facut ce tine de noi pentru a semnala aceste probleme (cu siguranta le-au remarcat si altii); asteptam sa vedem ce solutii se gasesc.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: E-Factura

Mesajde Alin.ceausescu » 12 Ian 2024

Nu cred ca se va schima ceva. Statul roman cere de la toti furnizorii raportarii in formatul .xml
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET