Venituri din antene gsm

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Venituri din antene gsm

Mesajde Oltean Sorin » 24 Feb 2024

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema, am preluat o asociatie noua care are amplasata o antena gsm pe terasa blocului.Ei nu au mai platit curentul si chiria de vreo 2 luni
I-am evidentiat la Clienti cu facturile restante, dar nu apar pe activ ca restanta, nu apar deloc. Am gresit eu undeva ? Si nici restantele la penalizare ale prprietarilor nu apar nicaieri pe activ.
Efectiv cu aceste 2 sume nu mi se inchide balanta. Ce este de facut ?
Multumesc anticipat.
Sorin Oltean.
Oltean Sorin
 
Mesaje: 5

Re: Venituri din antene gsm

Mesajde XiSoft » 26 Feb 2024

Nici veniturile neincasate si nici datoriile la fonduril (inclusiv penalizarile procentuale) nu afecteaza ECHILIBRUL balantei.

Pentru datoriile la fonduri, exista optiune asa incat sa fie incluse in "Situatia soldurilor" dar, sunt incluse atat in activ cat si in pasiv - deci, nu este relevent pentru intrebarea dumnevoastra.

Datoriile la penalizare v-ar echilibra balanta doar daca ar fi datorii la PENALIZARE FURNIZORI adica, daca respectivele sume ar fi provenite din repartizarea sumelor pe care le-au penalizat furnizorii catre asociatie - NU penalizari procentuale pe care asociatia le aplica indiferent daca este penalizata sau nu.

Datoriile legate de chiria pentru antene sigur nu au legatura cu echlibrul balantei.

Curentul consumat de antene ar putea avea legatura fiindca, provine dintr-o factura pe care asociatia o are de platit la randul ei (sau a si platit-o deja)
Logica ar fi asa:
- creati un fond gen "Energie electrica antene"
- initializati soldul fondului cu o valoare negativa (valoarea de achitat pentru curent)
- in momentul in care clientul va achita datoria pentru curent, va deveni zero si soldul fondului respectiv
- la fel veti face si pe viitor: factura de curent o veti introduce din doua "bucati": una "normal" pe care o veti repartiza locatarilor, iar cealalta cu plata din fond (se va achita din fondul de mai sus, iar apoi se va recupera de la clientul sau clientii respectivi)

Va poate ajuta si articolul de mai jos:
https://www.xisoft.net/manual.php?faq=14
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET