Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Prezentarea noilor facilităţi si discuţii despre ele (se pot introduce comentarii la subiectele existente)

Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Mesajde XiSoft » 20 Mar 2021

Avem plăcerea să vă punem la dispoziţie o primă versiune a aplicaţiei E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad.

Deocamdată sunt implementate doar ecranele pentru adăugare chitanţe şi introducere indecşi contoare.
Dispozitivele de la Apple sunt mai restrictive legat de imprimantele termice care pot fi utilizate.
Aveţi nevoie de imprimante compatibile cu tehnologia BLE (Bluetooth Low Energy)

Din testele noastre, au mers cel mai bine modelele mai noi de imprimante "chinezeşti" - de exemplu:
https://www.aliexpress.com/item/3287231 ... 2f37dt334D

Am testat şi pe Zebra ZQ110 şi Star SM-L200 însă funcţionează mai rapid modele ca şi cele de mai sus.

Aplicaţia deocamdată nu este lansată oficial pe magazinul App Store (o vom încărca după ce vor fi gata mai multe funcţii)
Pentru instalare, tastaţi pe telefon sau tabletă: xisoft.net/ios.php şi urmaţi instrucţiunile de acolo.
(pe scurt, trebuie instalată o aplicaţie de la Apple numită TestFlight, în care veţi putea adăuga şi deschide aplicaţia noastră)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1079

Re: Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Mesajde office.imobile » 24 Mar 2021

Buna ziua! Merge si cu imprimanta de la DATECS? Modelul este DPP-350C. Felicitari pentru aplicatie!
office.imobile
 
Mesaje: 1

Re: Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Mesajde XiSoft » 24 Mar 2021

Deocamdata n-am reusit sa facem implementare pentru imprimantele Datecs pe IOS.
Teoretic ar trebui sa functioneze, exista niste librarii de comunicare insa, n-am reusit sa facem telefonul sa "vada" imprimanta.

Exista pe YouTube un filmulet de prin 2015 cu o aplciatie demonstrativa, insa aplicatia respectiva nu mai exista pe App Store:
https://www.youtube.com/watch?v=8nrHF8ppVPs

Nu am reusit nici sa obtinem vreun suport de la producator.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1079

Re: Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Mesajde office.imobile » 24 Mar 2021

Ca dispozitiv bluethot vede imprimanta, dar mai departe spune ca bluethot-ul sa fie activat pe telefon si pe imprimanata si acolo se opreste operatiunea! Poate va este de ajutor informatia!
office.imobile
 
Mesaje: 1

Re: Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Mesajde XiSoft » 24 Mar 2021

Daca vede imprimanta, sunt sanse mari sa putem implementa.
Noi am testat doar pe DPP-250. O sa incercam si pe DPP-350.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1079

Re: Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Mesajde XiSoft » 29 Mar 2021

Am facut niste teste si pe o imprimanta DPP-350.
Intr-adevar, apare in lista de dispozitive bluetooth dar, telefonul nu se poate "imparechea" la ea.

In manualul lor de utilizare spune ca, inainte sa poata fi utilizata imprimanta dintr-o aplicatie, trebuie "imperecheata".
(am atasat captura de ecran din manualul de utilizare + captura de ecran de pe telefon)

Datecs nu ne raspunde la suport. Alte idei nu mai avem deocamdata.
Fişiere ataşate
DPP350.png
DPP350.png (192.7 KiB) Vizualizat de 35707 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1079

Re: Aplicaţia E-BLOC.RO pentru iPhone şi iPad

Mesajde XiSoft » 01 Iul 2021

Avem placerea sa va anuntam ca, aplicatia E-BLOC.RO pentru IOS este disponibila in Apple Store:
https://apps.apple.com/app/e-bloc-ro/id1558903284

Modele de imprimante termice suportate:
- din testele noastre, orice imprimantă "chinezească" (ex: POS, PT, ZJ, Rongta, BPP, Zeus, etc) din categoria de preţ 300-700 Lei
- în principiu orice imprimantă bluetooth Star; noi am testat: Star SM-L200

Am eliminat suportul pentru imprimantele Zebra si Datecs.
La Zebra se intampla in mod constant sa se blocheze tiparirea chitantei.
La Datecs ramane problema discutata mai sus.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1079


Înapoi la Versiuni noi