Modul import indecsi

Prezentarea noilor facilităţi si discuţii despre ele (se pot introduce comentarii la subiectele existente)

Re: Modul import indecsi

Mesajde XiSoft » 05 Ian 2015

In primul rand, cand faceti importul ar trebui sa folositi optiunea a doua (cea cu preluare dintr-un "Terminal mobil...");
acolo aveti si optiune pentru identificare in functie de seria contorului - in locul codului generat automat.

Functia respectiva asteapta un fisier CSV (nu XLS sau XLSX) care are urmatorul format: pe fiecare linie avem:
SERIE_CONTOR,INDEX

Daca indexul are zecimale, separatorul trebuie sa fie punctul nu virgula (care este folosita ca separator intre serie si index)

De exemplu, fisierul trebuie sa arate ceva de genul:
12345,2.345
12346,53.998

Puteti transforma usor un fisier Excel (cum primiti de la ISTA) in fisier CSV; ideea este sa va ramana doar cele doua coloane
iar apoi sa dati "Save as..." si alegeti formatul CSV.

Pentru a verifica daca formatul este corect, puteti edita fisierul CSV - in Notapad. Uneori Excel-ul va pune separator punct si
virgula in loc de virgula, sau virgula pentru separatorul de zecimale. Puteti configura Excel-ul sa foloseasca valorile corecte
sau puteti face un "Replace" in Notepad.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Re: Modul import indecsi

Mesajde Alexei » 06 Ian 2015

Am încercat ce mi-aţi indicat şi a funcţionat. Pentru posteritate voi reda pe scurt paşii:

- selecţie Import Indecşi
- se bifează Identific contorul după serie (altfel nu va funcţiona, utilizându-se o serie generată automat)
- fişierul selectat trebuie să fie un CSV fără denumirile coloanelor, cu două coloane numerice: {serie contor doar in cifre}, {index} (numerele vor fi formatate în cultura EN sau US, adică cu . pentru punct zecimal)

Din câte ştiu, Excelul utilizează Regional Settings configurate de către utilizator. Cum BlocManager insistă să folosească Regional de RO, se va utiliza , (virgula) ca punct zecimal, dacă nu se configurează altfel :)

Voi încerca să fac un template csv cu formule care să preia automat datele din fişierul ISTA, administratorul va testa şi dacă merge bine, vom reveni cu comandă pentru modulul de indecşi (bănuiesc că este suficientă o licenţă).

Mulţumesc.
Alexei
 
Mesaje: 5

Re: Modul import indecsi

Mesajde Alexei » 17 Ian 2015

Vă mai deranjez cu o întrebare. Dacă importul indecşilor de apă este posibil din CSV există posibilitatea de a importa sume de bani direct în coloana de căldură? Acest lucru ar fi foarte util pentru a elimina introducerea manuală a tuturor sumelor de bani calculate pentru repartitoare şi primite în format Excel. Mulţumesc.
Alexei
 
Mesaje: 5

Re: Modul import indecsi

Mesajde Alin.ceausescu » 18 Ian 2015

Pai importul sumelor de la caldura dintr-un fisier excel este functionala de vre-o 2 ani......
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Modul import indecsi

Mesajde Alexei » 18 Ian 2015

Mă bucur că există, însă nu reuşesc să găsesc opţiunea pentru importarea acestora sume. Între timp voi încerca să discut cu furnizorul citirilor repartitoarelor (şi mai nou al apometrelor wireless) să trimită datele într-un format fix.
Alexei
 
Mesaje: 5

Re: Modul import indecsi

Mesajde XiSoft » 19 Ian 2015

La functia "Distribuire multipla" (click drept pe cheltuiala sau in meniul "Cheltuieli") aveti un buton "Setare valori" sau altul cu sigla Excel.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Re: Modul import indecsi

Mesajde Alexei » 21 Ian 2015

Da, am reuşit să realizez un astfel de import, însă am observat că:

- dacă se selecteză "inverzirea" rândurilor importate corect, această operaţie strică şi formatul celulelor (totul devine de tip text). Nu este grav, însă poate produce confuzie.
- dacă se încearcă distribuirea pe o factură care nu mai are nimic de distribuit, operaţia "reuşeşte" fără a distribui nimic (corect, însă ar fi util un mesaj de avertizare).

Mulţumesc încă o dată.
Alexei
 
Mesaje: 5

Re: Modul import indecsi

Mesajde XiSoft » 22 Ian 2015

Legat de cele doua observatii:
- din testele noastre, apare ca se pastreaza si tipul celulei; insa, este posibil sa fie si unele formatari speciale care sa nu se pastreze; daca aceasta este o problema, puteti importa pe o copie a fisierului original, sau puteti sa nu folositi optiunea respectiva
- am introdus un mesaj de avertizare; va fi disponibil in urmatorul update
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Re: Modul import indecsi

Mesajde Alexei » 20 Mar 2015

Vă mai deranjez cu o întrebare: am testat modulul de import indecși și am dori să-l achiziționăm. Când intru în opțiunea de import, îmi spune că Cheia modulului de import mai are valabilitate 10 zile, însă nu găsesc nicăieri cum pot cumpăra.

Am înțeles că ar trebui să existe o opțiune în configure, însă ea nu apare. Cum procedăm pentru cumpărarea modulului?

Mulțumesc.
Fişiere ataşate
Configurare.PNG
Configurare.PNG (9.36 KiB) Vizualizat de 73370 ori
Alexei
 
Mesaje: 5

Re: Modul import indecsi

Mesajde XiSoft » 23 Mar 2015

Comanda pentru modulul de import indecsi se face din meniul "Cheltuieli", "Modul import indecsi", "Cumpara modul import indecsi...".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Versiuni noi



cron