BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pentru convenţiile civile

Prezentarea noilor facilităţi si discuţii despre ele (se pot introduce comentarii la subiectele existente)

BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pentru convenţiile civile

Mesajde XiSoft » 01 Sep 2010

Modificările apărute
- au fost introduşi noii parametrii de calcul pentru convenţiile civile (meniul "Salarii", "Parametrii de calcul...") conform modificărilor legislative

Download
Pentru versiunile FULL (plătite): deschideţi programul BlocManagerNET şi actualizaţi din meniul "Online", "Update" sau dati click aici
Pentru versiunea DEMO: click aici
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pe

Mesajde Alin.ceausescu » 02 Sep 2010

Am o nelamurire la ultima apdatare a programului; Pana acum asociatia platea dacat impozitul de 16%. Acum trebuie sa platim si celelalte impozite? Salariul Administrator era 400 ron net 477 brut pe luna. Cum calculez salariul in aceste conditii si ce sume trebuie sa introduc la salariu incadrare pentru a avea acelasi net de incasat. Ce impozite trebuiesc achitate de asociatiile de proprietari. Multumesc.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pe

Mesajde Valy » 02 Sep 2010

Din cate am inteles eu , conventiile civile ale asociatiilor de proprietari ar putea fi considerate ca si activitate dependenta si in consecinta se platesc aceleasi dari ca si in cazul unui salariat. In cel mai fericit caz, daca este activitate independenta se plateste 0.5% la somaj, 10.5% la CAS(pensii) si 5.5% la CASS (sanatate). Exceptie fac pensionarii care am inteles ca ar fi scutiti de plata noilor dari.Astept cu interes si parerea altora.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pe

Mesajde virgil » 03 Sep 2010

doamne, ce grija aveti sa platiti nenorocitului asta de stat darile si impozitele. sigur, ca altfel nemernicii de consilieri si directorasi bugetari nu mai pot sa ridice (si acum) salarii de 8000-9000 lunar.
chiar nu puteti sa va faceti ca ploua? suntem cea mai impovarata tara , de taxe si impozite. cum umbla oligofrenii astia la legi cum ne dam cu capu de pereti ( si culmea, chiar stam la coada ) sa le platim primii.
asta e parerea mea. boicotatii citeva luni. pentru ca in minus n-o sa fie. va fi in plus. plusul asta va fi luat tot de la locatar (care deja, ori a ajuns somer, ori ia cu 25% mai putin). asa ca.. la mine PLOUA.
virgil
 
Mesaje: 21

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pe

Mesajde XiSoft » 03 Sep 2010

Se poate merge si pe ideea sa "ne facem ca ploua". Se pot seta pe zero toti parametrii noi. Practic, foarte probabil ca nu vor fi probleme cat timp nu face vreun locatar reclamatie si vine un control.

O clienta de-a noastra care este si contabila a facut o "adresa" la Ministerul Finantelor din Cluj-Napoca si i s-a raspuns asa:
- pentru conventiile civile se platesc toate contributiile de la salarii - in afara de comisionul pentru carti de munca
- pensionarii platesc si ei toate contributiile noi in afara de somaj

Banuiala mea este ca, acesta este raspunsul oficial pe care il veti primi. Daca totusi, vi se raspunde altfel in vreun loc, puteti posta raspunsul oficial scanat - ca sa avem si acoperire legala sa calculam alftfel.
In momentul de fata (cu noile taxe) este mai avantajos sa se faca un contract de munca decat conventie civila. (la conventiile civile nu se aplica "deducerea personala") Cred ca asta s-a si vrut de fapt.

Pentru ce care vor sa-si puna un nou salar brut tinand cont de noii parametrii - formula de calcul ar fi asa:
( BRUT - BRUT x ( contributii / 100 ) ) x ( ( 100 - impozit ) / 100 ) = NET

Dupa ce facem calculele avem:
BRUT = ( NET x 100 x 100 ) / ( ( 100 - contributii ) x ( 100 - impozit ) )
Adica:
BRUT = ( NET x 100 x 100 ) / ( ( 100 - 5.5 - 0.5 - 10.5 ) x ( 100 - 16 ) )
BRUT = NET x 10000 / 7014
BRUT = NET x 1,4257
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pe

Mesajde Laur70 » 13 Sep 2010

Pana la urma ce contributii trebuie sa plateasca o asociatie de proprietari care are angajati cu conventie civila? Sanatate (5.5%), somaj (0.5%), pensie (10.5%) pentru anagajat sau si sanatate (5.2%), somaj (0.5%), pensie (20.8%) datorate de angajatori? Sanatatea, somajul, pensia se calculeaza la venitul net sau la cel brut?
Pe langa declaratia 100 pentru impozit, mai trebuie depusa si dec;aratia 102 pentru sanatate, somaj, pensie? Si declaratiile lunare la sanatate, somaj, pensie, ca in cazul salariatilor?
Daca un angajat este pensionar doar somajul nu i se retine?
Multumesc.
Laur70
 
Mesaje: 4

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pe

Mesajde XiSoft » 14 Sep 2010

Situatia este in continuare discutabila. Oficial (in scris) nu am primit raspuns cum ca, asociatiile ar fi "scutite".
Dar, am auzit in continuare raspunsuri contradictorii (chiar de la angajati ai Ministerului Finantelor).

Noi am implementat in program noii parametrii. Recomandarea noastra ar fi sa puneti intrebarea pe un forum specializat in contabilitate.
De exemplu cel pe care il avem si in categoria LINK-URI UTILE:
http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayForumPage/forumID_33
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1174 - Noii parametrii de calcul pe

Mesajde Laur70 » 14 Sep 2010

Va multumesc pentru raspuns.
Laur70
 
Mesaje: 4


Înapoi la Versiuni noi