BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de calcul pentru convenţiile civile conform cu OUG 82/2010

Prezentarea noilor facilităţi si discuţii despre ele (se pot introduce comentarii la subiectele existente)

BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de calcul pentru convenţiile civile conform cu OUG 82/2010

Mesajde XiSoft » 12 Oct 2010

Modificările apărute
- conveţiile civile plătesc impozit, CAS, şomaj (meniul "Salarii", "Parametrii de calcul...")
- pensionarii care au convenţii civile plătesc doar impozit (meniul "Salarii", "Contracte de muncă şi convenţii civile...", "Modifică...")
- cheltuielile aferente unui contract de muncă sau unei convenţii civile pot fi suportate dintr-un fond (meniul "Salarii", "Generare / vizualizare salar sau avans...", "Modifică...")
- opţiune pentru plata dintr-un fond a oricărui avans către un furnizor sau angajat (meniul "Cheltuieli", "Adaugă chitanţă...", se alege furnizorul, se introduce data, suma chitanţei şi se apasă "ok")
- posibilitate de restituire într-un fond a unei sume de la un furnizor sau angajat (meniul "Cheltuieli", "Adaugă chitanţă...", se alege furnizorul, se bifează "Restituire bani de la furnizor" se introduce data, suma chitanţei şi se apasă "ok")
- modul opţional "Import Indecşi"; reduce practic la zero timpul de introducere a indecşilor de contoare în calculator; recomandat asociaţiilor cu peste 500 de apartamente sau firmelor de administraţie; meniul "Cheltuieli", "Setare index contoare...", "Import indecşi..."
- raport pentru tipărirea restanţierilor după anumite criterii (meniul "Rapoarte", "Tabel cheltuieli", "Lista restanţierilor...")
- pe chitanţele emise proprietarilor apare şi CNP-ul locatarului dacă a fost setat în proprietăţile apartamentului (dublu click în dosarul "TABEL", "Alte opţiuni...")

Download
Pentru versiunile FULL (plătite): deschideţi programul BlocManagerNET şi actualizaţi din meniul "Online", "Update" sau dati click aici
Pentru versiunea DEMO: click aici
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde Alin.ceausescu » 15 Oct 2010

Pantru noi parametri de calcul ai conventiilor civile cum calculez salariul brut pentr a avea acelasi salariu net?
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde XiSoft » 15 Oct 2010

Pentru ce care vor sa-si puna un nou salar brut tinand cont de noii parametrii - formula de calcul ar fi asa:
BRUT - BRUT x ( ( contributii + impozit ) / 100 ) = NET

Dupa ce facem calculele avem:
BRUT = NET / ( 1 - ( contributii + impozit ) / 100 )
BRUT = NET / ( 1 - ( 0,5 + 10,5 + 16 ) / 100 )
Adica:
BRUT = NET / 0,73
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde carmen » 23 Oct 2010

Buna ziua,

Eu cred ca nu este corecta formula de stabilire a brutului, plecand de la net.
Am observat asta pentru si la generarea salariilor, unde impozitul pe asigurari / somaj este mai mic si
facand calcului invers (brut / net) nu ajung la acelasi net.

Dupa calculul dvs (la un net de Ron 600):
Brut = net / 0,73

Deci:
Brut = 600 / 0,73 ; Brut = 822

Venit impozabil: Ron 822 x 11% (10,5+0,5) = 90,5
822 - 90,5 = 731,5
Impozit: 731,5 x 16% = 117
Venit net: 731,5 - 117 = 614,5 (nu Ron 600 de la care am plecat)

Dupa calculul meu (venit net Ron 600)

AVEM : - CAS + SOMAJ = 10.5 % X brut + 0.5 % x Brut = 11 % din BRUT
- BRUTUL se noteaza cu X => ce e mai sus = 11 % * X
- (X - 11 %* X) = y (notam y scaderea cas-ului si somajului din brut)
- din y se scade 16 % impozitul pe venit => y - 16% * y = salariu net (600) => dupa calcul 0.84*y = 600
- y = 600 / 0.84 => y= 714
- dar y = X - 11%* X => 714 = X - 11%*X => 714= 0.89 * X (salariul brut) => X = 714/0.89 => X (brut) = 802 RON

Eu stiu ca impozitul de 16% se calculeaza la venitul impozabil (brut minus CAS somaj si eventual sanatate).
Dupa calculele dvs brutul ( la NET 600 RON) este egal cu 822 RON ,dar mai sus s-a calculat brutul ca fiind egal cu 802 RON
Va rog sa verificati formula de calcul pentru calcularea salariilor brute in mod corect.

Va multumesc !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde XiSoft » 24 Oct 2010

Au fost mai multe discutii daca impozitul pe conventii civile se calculeaza la net (ca si pana acum) sau la brut. Am intrebat mai multi experti contabili si am primit raspunsuri diferite. S-a intrebat (telefonic) la Ministerul Finantelor din doua locatii diferite (Cluj-Napoca si Bucuresti) si din nou au fost raspunsuri diferite.

Am ales sa facem implementarea cu impozitul la brut din doua motive:
- este mai bine sa viram impozit putin mai mare iar apoi sa se faca rectificare negativa daca este cazul - decat sa viram prea putin si sa facem rectificare pozitiva (caz in care se da "avertizare" sau amenda)
- ne-am "inspirat" si din implementarea altor softuri contabile (ex: Saga) si am vazut ca au ales si ei aceeasi solutie (impozit la brut)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde carmen » 24 Oct 2010

Da,

Dar daca legea nu mentioneaza un alt mod de calcul (impzitulul pe venit calculat la brut), inseamna ca se calculeaza dupa aceeasi formula ca in cazul cartilor de munca, impozitul pe venit la venitul impozabil (brut minus CAS, somaj, sanatate).
Si fiti convins ca nu se va face nici o rectificare, in sensul returnarii banilor in cazul platilor mai mari.

Pentru usurarea muncii am sa pastrez formula dvs de calcul.
Multumesc oricum pentru raspuns.
carmen
 
Mesaje: 63

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde Todoran Florin » 26 Oct 2010

In cazul somajului de 0,5 % trebuie modificat la conventii pentru a pune valoarea de 1 leu pentru valori ale salariului brut mai mici de 100 lei .
Todoran Florin
 
Mesaje: 5
Localitate: Brasov

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde XiSoft » 27 Oct 2010

corect; contributiile care sunt mai mici de 1 RON trebui rotunjite la un leu; am notat observatia si va fi implementata in update-ul urmator
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Build 1204 - Actualizarea parametrilor de

Mesajde XiSoft » 29 Oct 2010

am facut o "adresa" oficiala la Ministerul Finantelor in legatura cu baza de calcul a impozitului pentru Conventiile Civile (daca se calculeaza la net ca si pana acum sau la brut); asteptam raspuns in maxim 30 de zile
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Calcul impozit conventii civile

Mesajde XiSoft » 10 Noi 2010

Am primit astazi raspunsul oficial de la Ministerul Finantelor.

Pe scurt:
1. daca, contractul este considerat dependent - atunci contributiile se calculeza exact ca si la un contract de munca dar care nu este locul de munca de baza (adica nu se mai aplica nici deducerile)
2. daca, contractul este considerat independent - atunci se impoziteaza "la sursa" (deci la brut nu la net)

Cel mai corect ar fi sa consideram toate conventiile civile ca fiind in relatie de dependenta si sa le trecem la contracte de munca in loc de conventii civile (in aceasta abordare conventiile civile nu-si mai au sensul pentru ca sunt chiar mai dezavantajoase decat contractele de munca). Cealalta abordare ar fi sa consideram contractele respective ca nefiind in relatie de dependenta si sa platim doar impozit (la brut), somaj si CAS.
Fişiere ataşate
Xisoft -baza calcul imp-conv civile.doc
Raspunsul de la Ministerul Finantelor
(116 KiB) Descărcat de 2780 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Următorul

Înapoi la Versiuni noi



cron