penalizari procentuale

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Re: penalizari procentuale

Mesajde katy » 08 Mai 2010

Nu era vorba de "prea repede" ci de faptul ca listele se fac pentru perioada 1.04.-30.04.2010 si in liste apar penalizari calculate incepand cu data de 23 mai 2010,pentru luna februarie.Calculul este corect dar 23 mai este in afara intervalului de timp pentru care se fac listele si chiar in adara datei in care ne aflam...
katy
 
Mesaje: 78

Re: penalizari procentuale

Mesajde katy » 08 Mai 2010

Probabil pentru ca rezultatul sa fie corect ar trebui sa inregistram si chitantele din luna mai ,este corect? Nu se incurca nimic in evidente? Eu credeam ca pot face acest lucru dupa inchiderea lunii aprilie.
katy
 
Mesaje: 78

Re: penalizari procentuale

Mesajde XiSoft » 09 Mai 2010

Interesanta observatia, insa situatia este asa: daca avem luna de cheltuieli APRILIE 2010:
- perioada pentru care se calculeaza cheltuielile este 01 aprilie 2010 - 30 aprilie 2010 (asa cum este de asteptat - adica impartim cheltuielile care s-au facut in luna respectiva)
- datorita faptului ca, facturile sosesc dupa sfarsitul lunii, data la care se poate afisa tabelul de cheltuieli este de obicei decalat cu 2-3 saptamani (ex: vom afisa tabelul de cheltuieli pentru aprilie in 20 MAI 2010)
- intervalul pentru care se calculeaza penalizarile este din: DATA AFISARII LUNI PRECEDENTE (ex: 20 APRILIE 2010) pana la: DATA AFISARII LUNII CURENTE (ex: 20 MAI 2010); nu este corect sa aplicam penalizari pentru perioada calendaristica (01 aprilie - 30 aprilie) pentru ca, penalizarea se refera la datoria calculata de asociatie (care este generata la DATA AFISARII nu la 01 aprilie de exemplu)

Este adevarat si ca, furnizorii de servicii ne emit facturile la sfaristul lunii (ex: 30 aprilie) iar noi "facturam" proprietarii abia mai tarziu (ex: 20 mai); aici intervine rolul fondului de rulment care, ofera "bani de rulaj" pana cand se fac incasarile de la proprietari.

Acesta este principiul de functionare. Chitantele se inregistreaza cu data emiterii si, nu conteaza in care luna de cheltuieli sunt inregistrate.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: penalizari procentuale

Mesajde katy » 09 Mai 2010

Avem o deficienta de comunicare,eu calculez luna aprilie,am bifat casuta de penalizari procentuale,si am verificat calculul.La un apartament cu luna februarie neachitata(data afisarii 2.04.2010),mi se spune ca penalizarea va fi calculata din 23.05.2010 dar suma calculata apare in tabelul lunii aprilie.Incorect dupa parerea mea din moment ce calculul se refera la perioada 1.04.2010-30.04.2010.Problema este cum facem modificarea setarilor in asa fel incat sa eliminam acest incovenient fara sa facem nici un artificiu contabil.Perioada care vine va face sa creasca numarul restantierilor si nu vom putea verifica fiecare apartament .Presupunand ca datoria a fost achitata inainte de 23.05.2010 ar trebui restituita suma retinuta ca sa fim corecti.Face programul asta?
katy
 
Mesaje: 78

Re: penalizari procentuale

Mesajde XiSoft » 10 Mai 2010

Dupa cum am spus si in mesajul anterior, perioada pentru care se calculeaza penalizarea intr-o luna este de la: DATA AFISARII LUNII PRECEDENTE pana la DATA AFISARII LUNII CURENTE.
In cazul dumneavoastra (daca cheltuielile pentru luna februarie s-au afisat in 2 aprilie) "decalajul" intre luna de cheltuieli si data calendaristica este mai mare de 2-3 saptamani si deci este normal sa se aplice penalizarile pentru perioada respectiva. Am explicat tot in mesajul anterior, de ce perioada de penalizare nu coincide cu perioada calendaristica (ex: 01 aprilie - 30 aprilie)

In alta ordine de idei: scopul forumului este ajutam si alti utilizatori care se confrunta cu o problema similara. De aceea este important sa descrieti situatia cat mai in detaliu. Daca aveti o nelamurire legata de o situatie particulara (ex: de ce se genreaza apartamentului X suma Y) cel mai bine este sa ne trimiteti asociatia prin email impreuna cu descrierea situatiei. Altfel, la o discutie generala pe forum, s-ar putea sa ne scape vreo setare care influenteaza calculele.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: penalizari procentuale

Mesajde nicavalentin » 17 Oct 2013

Penalitati de intarziere – informatii utile
Nivelul penalitatilor de intarziere este de 0,02% pentru fiecare zi de intarziere, pentru obligatiile de plata scadente dupa aceasta data, respectiv 7,3% pe an, de la 1 iulie 2013.
Penalitatile de intarziere reprezinta sanctiunea pentru neindeplinirea obligatiilor de plata la scadenta si se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv.
Penalitatea de intarziere nu inlatura obligatia de plata a dobanzilor, care raman aplicabile in proportie de 0,04% pentru fiecare zi de intarziere.
Dobanzile reprezinta echivalentul prejudiciului creat titularului creantei fiscale ca urmare a neachitarii de catre debitor a obligatiilor de plata la scadenta si se calculeaza pentru fiecare zi de intarziere, incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pana la data stingerii sumei datorate inclusiv.
Baza legala: Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2013 privind reglementarea unor masuri fiscale, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr.320/3.06.2013.
Stiu ca in legea 230/2007 scrie ca aplicarea penalitatilor se face dupa 30 de zile de la data scadenta si multa lume intelege ca si calculul matematic se face de la acea data si nu de la data scadenta asa cum e normal si se face de catre toata lumea (Anaf, Vodafone. Radet, ApaNova - vezi si Legea 241/2006, etc). In 230/2007 s-a omis cu buna stiinta cred eu: "incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta". Ce ziceti, credeti ca s-ar putea aplica calculul de la scadenta si cu BlocManager (bineinteles dupa cele 30 de zile asa zise de gratie)?
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: penalizari procentuale

Mesajde XiSoft » 18 Oct 2013

Legea 230 / 2007 stabileste limita de 0,2% pe zi (nu 0,02% cum ati spus dumneavoastra)
Mai spune tot acolo (Art. 49 alin. 1) ca asociatia poate stabili un sistem propriu de penalizari (deci nu ne intereseaza neaparat cum fac alti furnizori de servicii)

Tehnic vorbind s-ar putea implementa orice, insa consideram ca modul actual de calcul este suficient de bun si suficient de complicat ca sa nu mai aducem modificari decat daca este neaparata nevoie.
Si asa, cu optiunile actuale sunt uneori dificultati in a urmari si a intelege algoritmul (atat pentru utilizatori, cat si pentru locatari) deci evitam sa complicam aceste aspecte si mai mult.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: penalizari procentuale

Mesajde Balica Violeta » 19 Oct 2013

Consider ca programul satisface in foarte mare parte practicile asociatiilor care folosesc procentul de 0,2% pe zi de intarziere.
Balica Violeta
 
Mesaje: 1

Penalizari procentuale

Mesajde Muresan Camelia » 26 Apr 2015

Buna ziua,
Aveam o nelamurire legata de calculul exact al Penalizarilor si atunci m-am adresat departamentului care se ocupa de Administrarea asoc. de propr. din Primaria Cluj-Napoca. Am primit urmatorul raspuns: "In caz de neplata in termen de 50 de zile [20 Zile (termen de plata/scadenta) + 30 Zile (termen de gratie) ] de la data afisarii taxelor, se vor percepe penalizari de 0,2% / zi de intarziere incepand cu ziua imediat urmatoare termenului de plata (scadenta) pana la data afisarii cheltuielilor pe luna in care se calculeaza penalizarile."
Rugamintea mea este, ca in "Configurare" - "Politica penalizarilor" - "Mai multe optiuni" sa mai introduceti un camp (sub "Calculeaza penalizare pentru datoriile mai vechi de 50 zile") in care sa putem selecta "Calculeaza penalizari incepand cu ziua 21 de neplata". In acest fel penalizarile se vor calcula conform legii pentru restantele mai vechi de 50 zile, dar incepand cu ziua 21 de neplata a restantei.
Daca calculul penalizarilor nu se face in modul prezentat mai sus, se pierd in jur de 20 de zile de restante si in acest fel platitorii nu vor fi motivati sa-si achite cat mai repede cheltuielile. In acest moment am un platitor care conform algoritmului XiSoft trebuie sa plateasca o penalizare de doar 4,34 lei, iar conform algoritmului prezentat mai sus, ar avea de achitat o penalizare de aproape 18 lei.
Multumesc.
Muresan Camelia
 
Mesaje: 4

Re: penalizari procentuale

Mesajde XiSoft » 27 Apr 2015

Noi nu sustinem acest mod de calcul, pentru ca il consideram mai greu de urmarit. Politica penalizarilor are si asa suficiente optiuni, care sunt uneori destul de greu de inteles pentru locatari si chiar si pentru unii utilizatori.

Notatia pe care ati primit-o de la primarie este opinia persoanei respective - nu textul legii.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Anterior

Înapoi la Sugestii