tiparire chitante

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

tiparire chitante

Mesajde virgil » 14 Mar 2010

asta numai asa ca design. pe o foaie A4 intra 4 chitante. 2 si 2. Ei bine, niciodata ele nu sunt egale iar cind le indosariezi apare ca draq.
daca se poate ca programul sa puncteze exact 4 chitante pe o foaie A4.
virgil
 
Mesaje: 21

Re: tiparire chitante

Mesajde XiSoft » 15 Mar 2010

S-ar putea tipari patru chitante pe un A4 dar, de obicei (cand se introduce plata pentru un apartament) este nevoie doar de doua exemplare.
Unii clienti am vazut ca fac asa: rup in doua foi A4 si seteaza imprimanta sa faca tiparirea pe un A5 (pe care vor iesi cele doua chitante); in acest fel, dimensiunea este exact cum ati sugerat si dumneavoastra.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: tiparire chitante

Mesajde virgil » 15 Mar 2010

eu sunt un puturos rau de tot. cred ca m-am nascut obosit. sunt de principiul ca: daca a aparut tractorul la ce draq sa mai dam la sapa?.
bineinteles ca nici draq nu are nevoie de 4 exemplare. dar eu bag foaia de A4. tiparesc pt un apartament 2 ex. scot foaia, decupez pe linia trasata de program primul ex si apoi pe cealalat nu mai ai un punct de reper si tai aproximativ. jumatatea care ramine (aproximativ un A5) o bag inapoi in imprimanta. cred ca de aici vine diferenta, din faptul ca la a-2a taiere nu avem un punct de reper. in fine... era o simpla chestie de "sa dea bine la dosar".
virgil
 
Mesaje: 21

Re: tiparire chitante

Mesajde XiSoft » 17 Mar 2010

de acord si aici; ar fi mai "frumos" sa tipareasca doua chitante "culcate" pe jumatate de A4; o sa mai facem imbunatatiri la sistemul de tiparire (inclusiv text pe verticala in capul de coloane, tiparire A3 din mai multe A4 etc)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii