Comision bancar si dobanzi

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Comision bancar si dobanzi

Mesajde babusca13 » 15 Apr 2010

Buna ziua,

Pentru a putea plati comisioanele bancare si administrarea contului am creat un client BANCA caruia ii creez o factura cu valoarea comisionului. Apoi o platesc din banca. Similar am procedat cu dobanzile care se inregistreaza la Venituri in fondul DOBANZI.

Cred ca ar fi foarte util daca la Operatiuni Bancare ar exista un buton pentru comisione si dobanzi, care sa creeze automat "factura" si "chitanta" pentru comisioane, usurand astfel pasii pentru introducerea comisioanelor sau a dobanzilor.

Multumesc
Bogdan
babusca13
 
Mesaje: 7

Re: Comision bancar si dobanzi

Mesajde XiSoft » 19 Apr 2010

Buna ziua,

Este adevarat ca, un asemena buton ar simplifica introducerea comisioanelor in special (dobanzile sunt mai putine) dar aici apare problema ca - trebuie introduse multe optiuni in plus care, complica interfata si o fac mai greu de folosit. De exemplu:
- cand se adauga un cont, ar trebui "atasat" si un furnizor (fie creat automat unul nou, fie selectat unul existent daca a mai fost deja adaugat un cont de la aceeasi banca)
- la introducerea "facturii" de comision ar fi un aspect discutabil: se adauga de fiecare data o factura noua sau se actualizeaza una existenta (ca sa nu avem 100 de facturi de 1-2 RON)
- intrebare: cine suporta comisioanele respective ? daca este vorba de comisioane de incasare de la proprietari, s-ar putea dori suportarea lor de catre fiecare apartament, daca sunt comisioane pentru un depozit le-ar putea plati doar cei care au contribuit la depozit etc

Deci practic, ar trebui optiuni cam la fiecare pas pe care il faceti manual - ceea ce n-ar determina un castig prea mare. Din cate stiu si in programele de contabilitate in partida dubla, evidenta comisioanelor se face tot "manual" (datorita acestor aspecte). S-ar putea eventual imbunatati unii pasi de exemplu: la introducerea unei facturi sa fie o bifa pentru adaugarea automata a chitantei.

Sugestia este buna si face parte din preocuparea noastra permanenta de usurare a oricarei operatiuni dar, trebuie gasita cea mai buna abordare care sa se incadreze si la stilul de lucrul al programului.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii