Rotunjire

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Rotunjire

Mesajde lupearobert » 14 Ian 2011

As propune sa se poata face si rotunjire la 1 ban, daca se poate.
lupearobert
 
Mesaje: 13

Re: Rotunjire

Mesajde Valy » 14 Ian 2011

Nu stiu ce ati dorit sa spuneti prin rotunjire la un ban. Daca nu doriti ca progamul sa faca <rotunjiri> la totalul de plata, atunci puteti bifa "fara rotunjiri" si veti avea un total de plata "la un ban".
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Rotunjire

Mesajde lupearobert » 27 Iun 2011

Multumesc.... pentru raspuns.... cand am pus intrebarea aceasta, inca nu explorasem destul acest soft... acum e ok... merge bine...
lupearobert
 
Mesaje: 13

Re: Rotunjire

Mesajde Laur70 » 07 Dec 2011

Buna ziua,

Folosesc programul de 2 luni cu optiunea de rotunjire. Cand inchei luna si trec la luna urmatoare, imi aparre la "Chitante" toate apartamentele cu descrierea "Anulare avans ... " si cu restul provenit din rotunjire. Este normal? Va multumesc.
Laur70
 
Mesaje: 4

Re: Rotunjire

Mesajde XiSoft » 09 Dec 2011

Este normal. Banii proveniti din rotunjire trebuie evidentiti undeva. Implicit sunt considerati un (mic) avans la intretinere. Acest avans este "folosit" in luna urmatoare pentru achitarea unei mici parti din restanta la intretinere. De aceea apar chitantele respective.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Rotunjire

Mesajde Laur70 » 09 Dec 2011

Multumesc.
Laur70
 
Mesaje: 4

Re: Rotunjire

Mesajde Valentin80 » 07 Noi 2012

Salutare,

Referitor la rotunjiri ma gandesc ca ar fi mai OK ca rotunjirile sa fie preluate ca atare la o luna la alta compensandu-se de la o luna la alta (cateodata ai pe plus iar cateodata pe minus).

Eventual sa existe optiunea de a prelua rotunjirile de la o luna la alta sau de a le imparti locatorilor ca avans
Valentin80
 
Mesaje: 6

Re: Rotunjire

Mesajde XiSoft » 09 Noi 2012

Ideea este sa pastram si o logica - contabila clara. Daca incepem sa compensam o rotunjire cu alta, nu se mai vede care valoarea s-a compensat si cu cat.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii