Declaratii

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Declaratii

Mesajde lucia » 23 Feb 2011

Stiti ca de luna asta se depune declaratia 112 in loc de declaratia 100 ? Cum le completeaza cei care platesc numai impozit pe venit pe baza de conventii?
lucia
 
Mesaje: 10

Re: Declaratii

Mesajde Valy » 23 Feb 2011

Daca se retine doar impozitul de 10% respectiv 16% atunci se depune in continuare doar declaratia 100. Atentie insa ca incepand din acest an, acei care retineau direct 16% si alegeau in declaratia 100 alte venituri ale PJ acum trebuie sa aleaga la fel ca si atunci cand retin 10% si anume impozit pe venituri din contracte civile. Daca pe langa impozit se mai retin si alte contributii individuale atunci se depune declaratia 112.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Declaratii

Mesajde Apaitan Antonela » 24 Feb 2011

Depinde de cum a fost declarat initial, daca in 2010 impozitul a fost declarat in Alte venituri ale PF, in decl 100, pentru anul 2011, aceasta categorie se numeste acum Impozit pe venituri din alte surse si se declara tot acolo, in 100.
Daca s-a declarat la Impozit pe venit.din contracte/conventii civile, atunci se dclara in 112 la rd 29. (616)- Impozit pe veniturile rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului civil.

Inca am neclaritati cum sa declar cenzorul si administratorul, care sunt venituri asimilate salariilor, cf art 55 din Cod Fiscal, au contract de mandat (stiu ca sunt contr de mandat cf Codului Comercial, nu cf Cod Civil, conventiile de prest serv.sunt cf Cod Civil), nu sunt pe deplin lamurita unde declaram impozitul, cum e 100% corect.
Astept si alte pareri, eu am facut declaratia 112 si am declarat pe rd 29, caci de cand e infiintata asociatia imp.s-a tot declarat in 100 pe rd imp.conventii civile si am pastrat procedura ca sa nu fac rectificative si sa platesc amenzi.
Apaitan Antonela
 
Mesaje: 2

Re: Declaratii

Mesajde lucia » 24 Feb 2011

Eu am facut pt. luna ian. 2011 decl. 100 si nu mi-a primit- o la administratie si am facut decl 112 pentru conventii (616) si altceva nu am trecut pentru ca nu oprim nimic altceva ; bineinteles ca trebuie si pe CD ca altfel nu a primit-o . Asteptam sa vedem ce bete-n roate ne mai gasesc!
lucia
 
Mesaje: 10

Re: Declaratii

Mesajde Valy » 24 Feb 2011

In Timisoara am depus declaratia 100 doar cu impozit de 16% si m-au pus sa o trec pe 616 , cu motivatia ca incepand de anul acesta indiferent daca e 10% sau 16% toate conventiile civile se declara pe 616.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Declaratii

Mesajde XiSoft » 24 Feb 2011

Cred ca tendinta este sa se inlocuiasca toate declaratiile (inclusiv 100) cu noua declaratie 112. Prin urmare as folosi randul 29.(616) pentru impozitul de la conventiile civile.

Contractele de mandat ar putea fi tipul:
3. Alte categorii de persoane care realizeaza venituri asimilate salariilor - care nu au contract individual de munca sau raport de servicii (nu e salariat)
4. Cenzori, membrii in consiliu de administratie

Tipul 4 plateste toate contributiile (inclusiv pentru angajator) in afara de somaj - ceea ce nu prea are sens. Tipul 3 plateste tot - deci cred ca asta ar fi cel mai potrivit.

Se va implementa in program declaratia 112 dar mai asteptam putin sa se clarifice aceste aspecte. Cel mai probabil de luna viitoare va fi disponibila versiunea care scoate declaratia automat.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Declaratii

Mesajde XiSoft » 04 Mar 2011

A fost implementata declaratia 112. Va invitam sa descarcati versiunea 2.9 Beta de la adresa:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET29Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Declaratii de depus

Mesajde Muresan Camelia » 21 Feb 2015

In cadrul asociatiei avem 2 persoane angajate cu Contract de mandat (presedintele si cenzorul). Aceste contracte se considera ca generand venituri asimilate salariilor. Am depus Declaratia 205 cu informatiile din anul 2014. Am gasit informatia potrivit careia pentru veniturile din salarii si pentru cele asimilate salariilor trebuie depusa si declaratia 210 (pana la sfarsitul lunii februarie). Va rog sa introduceti in program si declaratia 210. Multumesc.
Muresan Camelia
 
Mesaje: 4

Re: Declaratii

Mesajde Valy » 21 Feb 2015

Formularul 205 a inlocuit 210 de ceva ani .Mai cautati informatii sa va lamuriti cum sta treaba.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Declaratii

Mesajde Muresan Camelia » 21 Feb 2015

Am cautat si aveti dreptate 100%. Multumesc pentru raspuns.
Muresan Camelia
 
Mesaje: 4


Înapoi la Sugestii