Alte sisteme de operare

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde necko » 16 Sep 2011

Am creat un cont pentru a testa interfata on-line si am introdus doua chitante, dintre care una am sters-o cu ajutorul programului instalat pe calculator. Acest lucru se intampla inainte de a finaliza costurile aferente lunii August. Acum, dupa inchiderea lunii August, imi da eroarea mentionata in fisierul atasat:

Eroare e-bloc.doc
(135.5 KiB) Descărcat de 1681 ori


Multumesc.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde XiSoft » 18 Sep 2011

Am pus pe server o noua versiune Beta care speram sa acopere toate situatiile de utilizare. Daca mai observati probleme va rugam sa ne spuneti.

Link-ul de download este acelasi:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET30Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde necko » 19 Sep 2011

Buna seara,

Am descarcat versiunea Beta postata pe forum si am instalat-o, dar problema inca persista. Va atasez un print screen al mesajului primit.

Eroare E-bloc_2.doc
(133 KiB) Descărcat de 1724 ori


Multumesc.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde XiSoft » 20 Sep 2011

Din cate inteleg, ati introdus niste chitante pentru luna august iar apoi ati trecut la septembrie (folosind vechea versiune Beta)
Problema era ca, versiunea respectiva nu facea sincronizarea inainte de inchiderea lunii. Adica, aveti niste chitante care nu au fost preluate iar acum, luna fiind inchisa nu se mai pot importa.

Incercati sa redeschideti luna august, activati sincronizarea (in acest moment vor fi preluate chitantele respective) iar apoi sa treceti din nou la septembrie.

Cu versiunea actuala, daca refaceti scenariul de test (incepand de la introducerea chitantelor in luna august) ar trebui sa mearga perfect.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde necko » 20 Sep 2011

Am restaurat asociatia si am activat sincronizarea. Dupa redeschidere si trecere la luna Septembrie, sincronizarea functioneaza.

Multumesc.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde necko » 09 Dec 2011

XiSoft scrie:Portarea intregii aplicatii pe un alt sistem de operare ar lua foarte mult timp si nici nu ar fi utila decat unui numar foarte mic de utilizatori. Abordarea de compromis ar fi o interfata web care sa aiba facilitatile de care aveti nevoie "pe teren". Singurul dezavantaj ar fi, ca aveti nevoie de conexiune internet.

Am inceput deja sa lucram la un modul web pentru introducerea de chitante. Accesul va fi gratuit si va functiona si pe dispozitive mobile. In maxim o luna speram sa fie gata o versiune Beta cu care veti putea face incasari pentru locatari.

PS: exista si o versiune de tableta cu sistem de operare Windows


Am incercat sa utilizez interfata on-line de pe o tableta cu sistem Android, browser-ul fiind Chrome, dar nu pot accesa datele proprietarilor in momentul cand vreau sa introduc o chitanta. Toate campurile sunt goale neputand selecta datele.

Ma puteti ajuta cu o sugestie?

Multumesc.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde necko » 11 Dec 2011

necko scrie:
Am incercat sa utilizez interfata on-line de pe o tableta cu sistem Android, browser-ul fiind Chrome, dar nu pot accesa datele proprietarilor in momentul cand vreau sa introduc o chitanta. Toate campurile sunt goale neputand selecta datele.

Ma puteti ajuta cu o sugestie?

Multumesc.


Revin cu o completare la cele mentionate in mesajul anterior: am descarcat si ale browsere, cum ar fi: Opera, Dolphin, Skyfire, dar nu reusesc sa vizualizez informatiile in formularul prezent pe interfata on-line.

O zi buna.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde Valy » 11 Dec 2011

Am testat www.e-bloc.ro de pe un telefon mobil cu android cu browser opera si mie mi-a mers sa vad toate datele si chiar sa introduc si chitante fara probleme. Singurul neajuns pe care l-am observat a fost un mesaj precum ca nu se pot introduce avansuri in aceasta interfata. Problema e ca eu merg la incasari cu chitantele gata facute cu suma rotunjita . Nu as putea folosi pe teren e-bloc daca eu incasez 200 rotund si aici trebuie sa introduc cat este real de ex. 199.45( omu ar primi chitanta cu 200 lei iar eu as introduce-o cu 199.45 deci nu e bine). Foloseste cineva e-bloc pe un dispozitiv mobil? Cum va descurcati?
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde necko » 11 Dec 2011

Valy scrie:Am testat http://www.e-bloc.ro de pe un telefon mobil cu android cu browser opera si mie mi-a mers sa vad toate datele si chiar sa introduc si chitante fara probleme. (...)


Te rog frumos sa-mi spui ce versiune de Android, respectiv ce versiune de browser ai pe telefon ? Eu am o tableta Samsung de 7" cu Android 2.2. Si eu sunt surprins ca nu pot utiliza, dar nu inteleg de ce! Am selectat in browser sa accepte cookie, respectiv Javascript.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Alte sisteme de operare

Mesajde Valy » 11 Dec 2011

Am Android 2.2 (froyo) si Opera Mobile. Telefonul este un LG Optimus P500.
Valy
 
Mesaje: 93

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sugestii