Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde FUNIERU MIRELA » 20 Ian 2013

Buna ziua,
Am o asociatie cu 9 scari, care incaseaza chirii de la agentii economici iar fondul rezultat este folosit de fiecare scara in parte. Puteti,va rog , sa introduceti o bifa care sa permita alegerea scarii unde urmeaza sa fie afisata coloana respectiva. In momentul in care afisez lista asociatie extinsa apar toate coloanele indiferent de scara. Aceeasi problema si pentru celelalte cheltuieli care sunt repartizate la o anumita scara. Mentionez ca am creeat coloane pe fiecare scara in parte pentru o evidenta stricta.
Multumesc.
FUNIERU MIRELA
 
Mesaje: 1

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde XiSoft » 21 Ian 2013

Nu este nevoie sa creati coloane separate pentru fiecare scara. Aveti suficiente rapoarte si totaluri, asa incat sa aveti o evidenta "stricta", folosind o singura colona pentru toate scarile.
Daca aveti informatii care nu se vad (simplu) din nici un raport (folosind cate o singura coloana pentru intrega asociatie) putem discuta in acest sens.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde BACIU AVRAM » 07 Iul 2013

Cred ca nu ar fi lipsit de interes rapoartele sa poata fi tiparite pe blocuri. aici ma refer la asociatiile mari cu mai multe blocuri.ex.fondul de reparatii al unui bloc din cadrul asociatiei :sume incasate , sume cheltuite, solduri, etc.
BACIU AVRAM
 
Mesaje: 4

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde XiSoft » 09 Iul 2013

Fondurile prin definitie se tin la nivel de asociatie - nu la nivel de scara sau de bloc. Intre clientii nostri, exista putine asociatii compuse din mai multe blocuri, tocmai datorita faptului majoritatea blocurilor doresc sa aiba evidente separate (conturi de banci, casa, fonduri, restante etc)

Situatia despre care spuneti dumneavoastra este oarecum contradictorie: mai multe blocuri care fac parte din aceeasi asociatie (adica vor sa aiba toate in comun) dar vor evidente separate pe fonduri. S-ar putea face diverse rapoarte pentru evidenta per bloc - insa, deocamdata cel putin, nu cred ca este justificat sa introducem aceasta "orientare" a softului.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde nicavalentin » 16 Aug 2013

Se pot printa 2 scari pe o lista? Am o as.(de fapt 2) cu 2 sc.de cate 6 ap.pe fiecare scara. S-ar putea tipari un singur tabel cu cele 12 ap.sau trebuie tiparite 2 liste pt.fiecare scara in parte? Cred ca incap pe un A4 lejer. Poate n-am gasit eu unde se pune vreo bifa ceva, sau nu exista aceasta posibilitate? Multumesc.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde XiSoft » 20 Aug 2013

Daca numarul de apartamente este chiar asa de mic, ati putea tipari pe format A5 (cel putin unele rapoarte)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde nicavalentin » 29 Oct 2014

Poate fi tiparit cu bold totalul de jos de pe orizontala dintr-o lista? Si nr.crt.sa fie centrat in celule?
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde XiSoft » 29 Oct 2014

Linia de total nu este ingrosata - pentru a se face o mica economie de spatiu pe orizontala. De obicei cifrele din linia respectiva fiind totaluri au o "latime" mai mare. Daca le facem "bold" vor fi si mai late. In momentul in care se face incadrarea in pagina, conteaza latimea cea mai mare a unei celule (care de obicei este linia de total); este o mica optimizare de spatiu, dar uneori conteaza.

Optiunile pentru centrarea textului din unele celule se pot face - insa, avem in vedere la un moment dat sa rescriem sistemul de tiparire si probabil el vom include atunci.
Pana atunci puteti sa puneti unul sau doua spatii inaintea si dupa numarul apartamentului - pentru a nu fi "prea aproape de margine".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Tiparire la alegere a listei pentru o singura scara

Mesajde nicavalentin » 01 Dec 2016

Revin cu rugamintea de acum doi ani: sa faceti linia de total bold si eventual, liniile + "capetele" coloanelor tabelului sa fie "normale", nu bold. Multumesc.
nicavalentin
 
Mesaje: 48


Înapoi la Sugestii