Freeze pe coloane

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Freeze pe coloane

Mesajde rares.nica » 20 Sep 2013

Buna ziua.

Ar fi bine daca ar exista posibilitatea la dosarul 'Tabel' sa se poata face freeze pe prima coloana si, eventual, impreuna cu cea dea doua, astfel incat sa ajute la defilarea catre dreapta atunci cand tabelul contine foarte multe coloane setate.
Practic aceasta facilitate ajuta atunci cand sunt pozitionat spre ultimile coloane din dreapta sa-mi pot da seama pe ce numar de apartament sunt pozitionat.

Cu respect.
rares.nica
 
Mesaje: 9

Re: Freeze pe coloane

Mesajde XiSoft » 23 Sep 2013

Am notat sugestia. O sa ne ocupam de ea intr-o versiune viitoare.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Freeze pe coloane

Mesajde Dumitru Vasile » 27 Sep 2013

Bună ziua, referitor la această problemă, pentru usurinta citirii listei de plata de catre proprietari, cred ca mai util ar fi, ca pe ultima coloana din dreapta sa apara nr. apartamentului. Anterior folosirii programului, de la xisoft, asa se afisa Lista de Plata, la noi in asociatie, si era foarte util. Este adevarat ca pentru vizualizare pe PC, este utilă această setare a tabelului (freeze) pentru anumite coloane. Acum vin cu o intrebare, care nu stiu daca a fost pusa, sau nu : De ce nu se pot folosi diacritice la editare, tiparire, in program? Se poate implementa, se evita creearea de confuzii la citire.
Dumitru Vasile
 
Mesaje: 3

Re: Freeze pe coloane

Mesajde Dumitru Vasile » 27 Sep 2013

Da am găsit posibilitatea să pun nr. apartamentului pe ultima coloană. A rămas problema cu diacriticile.
Dumitru Vasile
 
Mesaje: 3

Re: Freeze pe coloane

Mesajde XiSoft » 30 Sep 2013

Programul foloseste diacritice. Exista o setare de windows pe care trebuie sa o faceti ca sa mearga perfect. Programul verifica daca setarea este corecta. Daca nu este, atunci va afiseaza o fereastra in care va spune (inclusiv cu imagini) cum sa o faceti cat mai simplu. Probabil ati ignorat mesajul respectiv.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Freeze pe coloane

Mesajde rares.nica » 30 Sep 2013

Asta cu numarul de apartament, dupa coloana total de plata, ar fi buna in rapoarte -> Lista de plata, pentru ca proprietarilor mai varstnici le este greu sa urmareasca randul pana la total de plata!
rares.nica
 
Mesaje: 9

Re: Freeze pe coloane

Mesajde XiSoft » 01 Oct 2013

Pentru a pune numarul apartamentului inca o data (ex: la sfarsitul listei de plata) mergeti in meniul "Configurare", "Coloane tabel...", dati "Adauga coloana..." si alegeti tipul NUMAR APARTAMENT. Apoi plasati coloana (cu butoanele "Sus" respectiv "Jos" sau cu mouse-ul) exact unde doriti (ex: la sfarsitul listei)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Freeze pe coloane

Mesajde rares.nica » 01 Oct 2013

M-am prins aseara cum se face... oricum, multumesc!
rares.nica
 
Mesaje: 9


Înapoi la Sugestii



cron