Rapoarte in format tabelar

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Rapoarte in format tabelar

Mesajde Draghici Gabriela » 09 Iul 2014

In acest moment, consultarea unei fise de apartament nu se poate face decat ca vizualizare a unui raport, un fel de print preview.
Ca sa ajungi la acest raport trebuie sa aleg din: Rapoarte - Fise anuale - Proprietari (acelasi lucru si pt clienti, furnizori, etc)
Apoi trebuie sa apas "Inverseaza selectia" (aici era mai bine daca nu era selectat totul, deoarece foarte rar vreau sa vad toate fisele; de cele mai multe ori vreau sa vad doar fisa unui apartament),
Apoi caut nr. apartament, il selectez, dau OK si in sfarsit vad fisa de aparatament, intr-un format nu foarte facil de urmarit, mai ales cand are mai multe pagini.

Sugestia mea este, daca este tehnic realizabil si cred ca da, deoarece am vazut in alte programe astfel de abordari, ca anumite situatii sa fie prezentate pt. lucru sub forma tabelera si pt tiparit sub forma de raport.
De exemplu in arborele cu dosare sa apara si dosarul "SITUATII" cu subdosare ca de exemplu: "Proprietari", "Furnizori", "Clienti", etc.

Aceeasi problema se poate pune si pentru situatiile: "Total contoare". Aici de exemplu as dori sa pot vedea si o diferenta intre cantitatile inregistrate si cele facturate (daca s-au introdus facturile), sa pot aprecia pierderile totale.

In speranta ca sugestia mea prezinta interes si pentru alti utilizatori, astept si opinia Dumneavoastra.
Draghici Gabriela
 
Mesaje: 7

Re: Rapoarte in format tabelar

Mesajde XiSoft » 10 Iul 2014

Sunt bune ideile, chiar le avem deja pe lista de facilitati de implementat.
O sa fie un dosar "Proprietari" care o sa contina elementele din fisa anuala.

Pentru clienti si furnizori nu cred ca este cazul deocamdata sa cream asemenea dosare.
(pe cat este posibil evitam sa complicam interfata - care si asa este destul de "stufoasa")

Avem in vedere si totalurile de contoare, insa ne-am gandit sa le combinam cu evidenta contoarelor
generale + eventual contoare de parti comune. Insa, aici apar multe situatii (ex: un contor de parti
comune la mai multe scari, un contor per scara etc); deci, mai studiem problema ca sa gasim
cea mai buna solutie.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii