Mai multe sugestii

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Mai multe sugestii

Mesajde DUMITRESCU ROBERT » 16 Sep 2015

Buna ziua,
Va supun atentiei mai multe sugestii constructive, spun eu :
1. Posibilitatea printarii de state de plata in avans ( pana sa se dea inchidere luna ). Asociatiile in general calculeaza listele de intretinere pentru August in luna Septembrie ( dupa data de 20 de obicei ), dar salariatii isi pot lua banii inainte de 20 ale lunii, si multi dintre presedinti doresc ca acele state sa fie semnate in momentul ridicarii banilor de catre salariati.
2. Posibilitatea formatarii caraterelor folosite la printarea listelor de intretinere ( netrebuind sa exportam in EXCEL ). Exemplu: Coloanei " TOTAL LUNA" sa i se poata schimba formatul caraterelor ( size, bold, italic,...etc ) independent de celelalte coloane.
3. Tabelul listei de intretinere sa aiba by default marginea ingrosata ( nu numai capetele de tabel ).
4. In momentul in care formez o grupa de coloane , aceasta grupa sa aiba in tabelul printat marginile ingrosate , astfel facandu-se o delimitare a cheltuielilor, pentru usurinta vizualizarii.
5. Antetul " generat cu BLocManager " sa fie optiune in meniu, nu sa facem export in EXCEL pentru a-l sterge. ( Se poate crea confuzie, unii proprietari intrebandu-se " Pana la urma cine intocmeste listele... administratorul sau BLocManager ".....si e greu de explicat unei persoane cu varsta inaintata care nu are experienta lucrului facut prin tehnicii de calcul..
6. La modul de impartire a pierderilor si consumurilor comune apa - proportional cu consumul, celor care au un consum cu valoare negativa sa nu li se calculeze acele pierderi ( valoarea sa fie 0 ).

Va stau la dispozitie daca aveti nevoie de mai multe amanunte.
Cu stima,
Robert D.
DUMITRESCU ROBERT
 
Mesaje: 8

Re: Mai multe sugestii

Mesajde XiSoft » 16 Sep 2015

1. s-ar putea face (simplu) un raport cu "avansurile date" (adica, sa aiba valori corecte dupa ce se inregistreaza avansurile); unii utilizatori "s-ar astepta" de la un asemena raport, sa aiba valori "corecte" oricand - lucru care ar necesita setarea unor campuri gen "avans"; in acest caz, am limita posibilitatea care este acum, de a plati oricate avansuri (ex: avans salariu + avans concediu); retinem sugestia insa, problemele pe care le ridica un asemenea raport sunt cam multe pentru "castigul" pe care il aduce

2. avem in vedere rescrierea modulului de tiparire asa incat sa permita mai multe optiuni (in special dimensiunea fontului - diferita de la o coloana la alta) insa, nu vor fi disponibile prea curand deoarece sunt relativ complicat de implementat, iar cererea pentru ele este mica

3, 4. am avut cereri sa introducem optiuni pentru "subtierea" chenarului cu numele coloanelor - asa incat sa se consume mai putina cerneala; s-ar putea introduce optiuni in acest sens (atat pentru ingrosare cat si pentru subtiere) insa nu dorim sa "complicam" interfata programului cu setari care nu sunt folosite de un numar semnificativ de utilizatori

5. daca setati optiuni de afisare a preturilor (meniul "Configurare", "Optiuni tiparire...", tab-ul "Afisare preturi") atunci dispare textul "generat cu BlocManagerNET"; daca nu doriti sa apara preturile, puteti sa le debifati pe toate (lasand bifa "Lista de plata" la rapoartele pe care apar preturile)

6. daca un apartament are consum negativ - putem presupune ca i s-a estimat o valoare prea mare (la care s-au adaugat si pierderi tot cu plus); in momentul in care se face regularizarea (si apare consumul negativ) este normal sa aiba un plus de pierderi tot negative (putem spune, in contul pierderilor cu plus - care i s-au perceput); deci, cred ca modul actual de calcul este corect
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Mai multe sugestii

Mesajde DUMITRESCU ROBERT » 17 Sep 2015

1. Nu intotdeauna un "castig" ar trebui sa va motiveze ca sa dezvoltati aplicatia . Eu folosesc 1000 de apartamente de la dvs ...numar care va creste cu siguranta..si ma intereseaza ca aplicatia sa raspunda daca nu tuturor cererilor..majoritatii lor.. Stiu ce inseamna development, dar in acest moment aveti programul facut, trebuie doar sa-i adaugati acele "fineturi" prin care sa fidelizati clientii..
2. Astept cu nerabdare
3,4 . Eu sunt de parere ca in momentul in care aveti mai multe optiuni cu atat utilizatorii vor fi mai incantati de complexitatea programului.
5. Sa inteleg ca nu se poate?
6. Aici incerc sa explic pe scurt faptul ca nu este intotdeauna este corect calculul. Exemplu: Luna Iulie Ap x consum 20 mc AR, pierderi 10 RON. Luna August Ap x ( regularizare ) consum -18 mc. In momentul acesta pierderile la ap X sunt negative ( sa zicem - 200 RON, avand in vedere consumul mare pe "-" ), inseamna ca la totalul pierderilor lunii Septembrie se adauga si cei -200 , cu "+" , evident, ceea ce rezulta ca celelalte apartamente vor plati pierderi si mai mari in momentul in care unui apartament i se calculeaza pierderi negative.

Am si un exemplu pentru a va face o idee:

De-a lungul anului 2014 pana in Iulie 2015 un apartament nu a dat index. Noi i-am estimat consumul ( evident pierderile au fost undeva intre 0 - 20 ROn pe luna ). La un calcul estimativ in aceasta perioada lui i s-au calculat 100 MC si pierderi de 500 RON. Cand a venit cu regularizarea in August 2015 , programul i-a calculat -18 MC si pierderi de -3.000 RON . o_O. Evident in August ceilalti locatari au avut in medie pierderi / ap de 300 RON !!!
Pierderile sunt considerate in luna pentru care se face calculul. Nu poti da pierderile inapoi, ele s-au intamplat in luna respectiva si se imaprt in luna repectiva. Daca alegem oricare alt mod de impartire al pierderilor acestea sunt pozitive sau cel mult egale cu 0. Acesta este singurul mod in care pierderile pot fi negative.
Sper sa ma fi facut inteles desi e greu de explicat prin cuvinte daca nu vedeti un exemplu exact.
Cu respect,
Robert D.
DUMITRESCU ROBERT
 
Mesaje: 8

Re: Mai multe sugestii

Mesajde XiSoft » 17 Sep 2015

1, 3, 4. cand facem modificari in program, trebuie sa tinem cont ca avem peste 3000 de oameni care butonaza interfata; unii cu mai multe apartamente, altii cu mai putine; unii mai priceputi, altii mai putin; dupa cum probabil ati vazut, la fiecare 3-4 luni aducem imbunatatiri destul de considerabile - pentru a "fideliza" clientii vechi si de a atrage si altii noi; decizia pentru implementarea unor facilitati ne apartine noua - pentru ca trebuie sa tinem cont de toate aspectele sistemului

5. se poate; mergeti in meniul "Configurare", "Optiuni tiparire...", tab-ul "Afisare preturi", bifati "Lista de plata" si (optional) debifati toate preturie (apa rece, apa calda etc)

6. calculul apei nu poate fi 100% exact cand nu exista citiri de la toti proprietarii; prin urmare, abordarea unor astfel de situatii este un aspect subiectiv; in opinia noastra, este normal sa se "regularizeze" si pierderile
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii