Adeverinţe cu cheltuielile de întreţinere defalcate

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Adeverinţe cu cheltuielile de întreţinere defalcate

Mesajde Alin.ceausescu » 21 Oct 2015

Buna Ziua,

Deputaţii au decis: Asociaţiile de proprietari, obligate să elibereze adeverinţe cu cheltuielile de întreţinere defalcate.

http://www.avocatnet.ro/content/article ... lcate.html

Acesta hotarare mai are nevoie de semnatura presedintelui pentru a intra in vigoare.
Va rugam sa ne ajutati cu un asemenea raport.
Multumim
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Adeverinţe cu cheltuielile de întreţinere defalcate

Mesajde Valy » 21 Oct 2015

Si in momentul de fata ii puteti da proprietarului nota de plata lunara unde cred ca este destul de explicit ce are de plata . Iar daca il intereseaza penalitatile ii listati un raport din program si mai departe sa se descurce.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Adeverinţe cu cheltuielile de întreţinere defalcate

Mesajde Adam Grecu » 29 Oct 2015

Pentru noi utilizatorii de BlocManager este foarte simplu, asa cum apreciaza si @Valy. Pentru ceilalti este mai greu.
Nu pot sa zic ca masura luata de guvernanti nu ar avea oarece utilitate, insa per total, ma gandesc ca toate aceste masuri de transparenta la care tot apeleaza parlamentarii nostri, ingreuneaza pe zi ce trece activitatea celor care muncesc in asociatii.
V-am spus, eu folosec de cativa ani facilitatea programului de a emite Note de plata, atunci cand ma intalnesc cu situatia in care ma pune un proprietar - sa-i detaliez cheltuielile repartizate.
Probabil ca si noi o sa ne constituim un ”birou de presa” - adica vom angaja un omuleț numai pentru rezolvarea acestor fițe cu care unora li se pare ca rezolva problemele dintr-o asociatie de proprietari.
Sigur ca da, ”adeverintele” vor trebui semnate de conducerea as. proprietari. Practic, voi folosi imprimate gata facute, cu semnatura si stampila asociatiei, dar ce vor face celelalte asociatii care pe langa un minicalculator de birou si cateva pix-uri, nu mai au nimic? Presedinții nu vin la asociatie cu lunile (nici nu sunt remunerati pentru activitatea lor), asa ca parca vad ca au sa se retraga ”in glorie”, adica sa vina unul care are timp de toate aceste tampenii.
Va doresc mult succes la completat adeverinte, adica chiar va fi nevoie de acest lucru. Nu stiu cat o sa țina faza, zic ca timp, dar probabil ca oamenii seriosi nu au sa se inghesuie la a ne cere adeverinte...
Adam Grecu
 
Mesaje: 9


Înapoi la Sugestii