Apometre cu citire prin unde radio

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde Alin.ceausescu » 07 Feb 2016

Buna Ziua,
Am o asociatie in care se doreste implementarea unui sistem de citire a contuarelor prin unde radio, sunt mai mult la stadiul de discutii. Am vazut pe net ca sunt asemenea sisteme unde pretul unui contuar ajunge undeva la 130 -140 lei pe bucata iar durata de viata a bateriei este undeva la 10 ani. De asemenea am vazut ca ei mai percep si un tarif pentru citirea fiecarui apometru. Aveti in viitor cumva in proiect implementarea unui asemenea sistem astfel incat citirea unor asemenea apometre sa o putem face chiar noi, fara a mai apela la alte firme.
Multumesc
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde Valy » 08 Feb 2016

Cereti o oferta pentru contoare radio da la firma BMeters. Ei va pot asigura tot sistemul pentru a putea face citirea d-voastra in cadrul asociatiei. De regula softul care prelucreaza citirea contoarelor ar trebui sa poata face export in excel a acestor citiri. Apoi daca aveti achizitionat de la Xisoft modulul de import citiri contoare este foarte simplu sa preluati aceste citiri in program. Deci se poate si acum, sau v-ati gandit la alta solutie?
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde XiSoft » 08 Feb 2016

Deocamdata nu ne-am implicat in acest aspect si nici nu avem in vedere in viitorul apropiat, mai ales ca in Bucuresti exista firme care au oferte foarte bune (gen plata contoarelor in rate, citire la pret mic etc)
Abordarea cea mai simpla a fi cum a spus domnul Valy: sa importati doar indecsii (putem adapta formatul fisierului de import la ce va ofera firma respectiva)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1079

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde Alin.ceausescu » 08 Feb 2016

Multumesc pentru precizari. Nu avem nici o idee.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde Andreea Weinerich » 16 Feb 2016

Buna ziua, Spuneti-mi va rog cat costa modulul de import citiri contoare . Multumesc
Andreea Weinerich
 
Mesaje: 2

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde Andreea Weinerich » 16 Feb 2016

Cum se poate legatura cu firma BMeters pe care o recomandati?
Andreea Weinerich
 
Mesaje: 2

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde Valy » 16 Feb 2016

Aveti raspuns in privat.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde Alin.ceausescu » 20 Feb 2016

Buna Seara,
In momentul de fata in asociatie avem montate contuare de clasa A sau B, se doreste sa se montez contuare de clasa C. Intrebarea este daca in asociatie a ti mai avut situatia aceasta si daca dupa implementarea celor de clasa superioara au mai fost pierderi si care a fost media lor? In ceeace priveste exploatarea contuarelor cu citire prin unde radio au fost intampinate probleme in exploatarea acestora? (daca au fost probleme care au fost acestea) Au fost probleme cu bateriile la modulele radio?
Multumesc
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde XiSoft » 24 Feb 2016

Nu stiu asociatii care sa aiba toate contoarele de clasa C. Legat de cele radio, stiu doar contoare care au fost montate si exploatate de catre firme, care s-au ocupat ele de intretinere (deci, n-ar trebui sa fie probleme)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1079

Re: Apometre cu citire prin unde radio

Mesajde virgil » 04 Sep 2017

Am luat eu 60 contoare radio clasa C pentru un bloc cu 60 apartamente. Am montat pina acum 50 buc. Acum pe 10 septembrie va fi initializarea si apoi rezultatul il voi vedea pe 10 octombrie. Bineinteles ca au ramas 2-3 uscaturi care refuza montarea lor. Astia vor ramine pe clasa B sau A. Citirea o fac eu. A spus cineva mai sus ceva de BMeters. Asa este. Am cumparat de la ei si softul si antena.
virgil
 
Mesaje: 21

Următorul

Înapoi la Sugestii