Format lista cheltuieli

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Format lista cheltuieli

Mesajde Bojin Mirela » 11 Feb 2020

Mi-ar placea sa se poata adauga, in coada listei de cheltuieli, inca odata, coloana cu nr. de apartament, pentru identificarea rapida de catre proprietar a sumei datorate.
Iar la blocurile cu o singura scara sa pot adauga linia ”Corectii asociatie” si totalul corect, corespunzator facturii.
Prelucrez listele in Excel doar pentru a face aceste modificari, dar as castiga mult timp daca nu as mai fi nevoita sa fac asta.
Poate le-ar fi de folos si altora aceste mici modificari.

Multumesc.
Bojin Mirela
 
Mesaje: 8

Re: Format lista cheltuieli

Mesajde COTOARBA DANIEL » 12 Feb 2020

Se poate adauga inca o data coloana numar apartament la finalul listei de plata: Configurare - Coloane tabel - Adaugare coloana - se alege coloana Numar apartament si se duce noua coloana cu butoanele sus - jos acolo unde este nevoie.
COTOARBA DANIEL
 
Mesaje: 2

Re: Format lista cheltuieli

Mesajde COTOARBA DANIEL » 12 Feb 2020

Coloana "Corectii asociatie" se adauga automat la fiecare trei luni pentru reglarea acestor mici diferente de calcul.
COTOARBA DANIEL
 
Mesaje: 2

Re: Format lista cheltuieli

Mesajde Bojin Mirela » 19 Mar 2020

Multumesc. Am descoperit posibilitatea de a adauga inca o data numarul apartamentului.
Referitor la corectii, ma refeream la linia de corectii ce apare doar in formatul "Tabel extins". Nu la coloana de corectii.
Eu redactez in Excel, copiind linia respectiva si totalul corect din Tabelul extins, dar mi-ar placea sa apara direct in Tabelul de cheltuieli "oficial". Nu e normal ca in Lista de plata totalul unei linii sa fie diferit de valoarea facturii.
Bojin Mirela
 
Mesaje: 8

Re: Format lista cheltuieli

Mesajde XiSoft » 19 Mar 2020

Linia "CORECTII Asociatie" contine resturile de impartire de la toata asociatia (toate scarile)

In cazul particular in care, asociatia are o singura scara, linia respectiva ar putea intr-adevar sa fie afisata pe lista de plata.
Insa, daca asociatia are doua sau mai multe scari, nu putem "spune" cat revine unei scari si cat revine celeilalte (ex: putem avea 2 scari si valoari de 1 ban, 3 bani etc)

Facem tot posibilul sa nu avem optiuni care:
- functioneaza doar in unele cazuri (ex: asociatie cu o scara)
- afiseaza valori inexacte (chiar daca infime); de exemplu, avand corectie de 1 ban sa o punem doar la scara 1
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii