Introducere variabile in text sub autocitire indecs .

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Introducere variabile in text sub autocitire indecs .

Mesajde servas prod » 27 Mar 2017

Introducerea unei valori variabile ca in cazul e-mail-urilor transmise pentru urmatoarele :

Luna pentru care se face citirea , Luna in care se citeste.

Deseori am omis schimbarea lunii in care se face citirea in mesajul transmis pe nota de consum ramanand astfel data anterioara si am sesizat doar dupa tiparirea notelor de consum, avand in vedere ca ziua de citire ramane aceeasi in majoritatea situatiilor ar fi necesara introducerea variabilelor doar pentru luna.

Exemplu :
In momentul tiparirii notelor de consum dupa inchiderea lunii Februarie afisez urmatorul text :

Va rugam sa efectuati citirea aferenta lunii <Luna inchisa+1> in data de 1 <Luna inchisa+2> 2017 . Va multumim !

Astfel mesajul afisat ar fi urmatorul : Va rugam sa efectuati citirea aferenta lunii Martie in data de 1 Aprilie 2017 . Va multumim !
servas prod
 
Mesaje: 22

Re: Introducere variabile in text sub autocitire indecs .

Mesajde XiSoft » 28 Mar 2017

Noi dorim sa "incurajam" introducerea indecsilor direct in interfata online (in acest sens, se trimit deja mesaje automate la inceputul si la finalul intervalului de citire)
Urmeaza sa implementam si posibilitatea de a se trimite mesaje SMS automate (ex: pentru cei care nu folosesc calculatorul)

Introducerea anuntului de acest gen pe nota de consum (sau pe lista de plata) cred ca este o solutie mai putin buna si nu prea "de viitor".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Introducere variabile in text sub autocitire indecs .

Mesajde virgil » 09 Noi 2017

Si eu cautam o variabila index contor. Contoarele radio le citesc automat si ar trebui sa le comunic prin sms si locatarilor. Era buna o variabila.
virgil
 
Mesaje: 21

Re: Introducere variabile in text sub autocitire indecs .

Mesajde XiSoft » 10 Noi 2017

Este complicat ca logica, sa avem variabile pentru indecsii de contoare - asociatiile pot avea mai multe tipuri de contoare (apa rece, apa cada, caz etc), iar pentru fiecare tip pot fi mai multe contoare (ex: apa rece bucatarie, baie etc)
Ar trebui probabil sa fie variabile de genul {APA_RECE_INDEX_FINAL_CONTOR_1}, {APA_RECE_INDEX_FINAL_CONTOR_2} etc

Mai este si aspectul ca, pentru a nu complica prea mult interfata programului, evitam sa introducem optiuni care le consideram utile unui numarul foarte mic de utilizatori.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii