Depunere declaratie 112

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Depunere declaratie 112

Mesajde VIZITEU TUDOR » 23 Noi 2017

Buna ziua,

De curand am inceput sa folosim si noi, in Iasi, softul BlocManager si recunoastem ca inca mai avem lacune in ceea ce priveste utilizarea lui. Cu timpul, ne vom obisnui si vom invata tot ce trebuie, dar se pare ca exista si situatii exceptionale cand trebuie sa clarificam situatii si trebuie sa actionam in consecinta rapid.

Este prima oara cand atat administratorul cat si presedintele sunt in situatia in care trebuie sa depuna Declaratia 112. De curand s-a renuntat la contabil pentru ca a fost prins cu o gramada de nereguli si calcule eronate ale soldurilor.

In momentul in care dam din program Generare Declaratie 112 ne apare fereastra cu Ajustare Declaratia 112 si ni se comunica mesajul din atasament. Daca dau ok, imi creeaza doua fisiere in folderul Declaratii: D112_14694476_2017_10.pdf si D112_14694476_2017_10xdp

Acum, daca incerc sa deschid Declaratia in format PDF apare o declaratie complet goala si nu inteleg de ce? Rostul Generarii Declaratiei 112 nu este de a evidentia in ea toate campurile?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Fişiere ataşate
2017-11-23 (5).png
2017-11-23 (5).png (93.17 KiB) Vizualizat de 24590 ori
VIZITEU TUDOR
 
Mesaje: 1

Re: Depunere declaratie 112

Mesajde XiSoft » 23 Noi 2017

Principiu de baza in utilizarea programului BlocManagerNET: este importat sa CITITI CE SCRIE in interfata programului.
(mesaje informative, meniuri, cele 2-3 linii de text din partea de sus a casutelor de dialog)

Mai concret, am atasat captura de ecran dupa fereastra care va apare in momentul in care doriti sa generati declaratia 112 din program.
Este incercuit cu rosu unde trebuie sa dati click (plus este explicat in partea de sus)

Cand se deschide fisierul generat, programul Adobe va mai cere o confirmare (am atasat-o si pe aceea)

Mai mult ca sigur, ati blocat "intentia" programului BlocManagerNET de a va completa datele in Declaratia 112.

Pentru a face programul Adobe sa "uite" faptul ca ati blocat programul BlocManagerNET - puteti incerca sa generati declaratia in alt folder.
Fişiere ataşate
Confirmare Adobe.png
Confirmare Adobe
Confirmare Adobe.png (28.7 KiB) Vizualizat de 24584 ori
D112.png
Informare BlocManagerNET despre ce trebuie sa faceti legat de D112
D112.png (17.46 KiB) Vizualizat de 24584 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Depunere declaratie 112

Mesajde GHEORGHE NICOLAE » 05 Iul 2018

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: dupa generarea declaratiei 112 , la incercarea de deschidere in Adobe Reader nu imi apare butonul Options deci nu pot selecta optiunea " Trust this document always", declaratia afisandu-se necompletata. Am incercat sa generez declaratia in alt folder dar nu s-a schimbat nimic.
Am reinstalat Adobe Reader dar nu am rezolvat nimic.
Va rog sa ma ajutati.
Va multumesc.
GHEORGHE NICOLAE
 
Mesaje: 2

Re: Depunere declaratie 112

Mesajde XiSoft » 05 Iul 2018

Programul genereaza doua fisiere:
- un fisier cu extensia PDF (cel original de la ANAF, necompletat)
- un fisier cu extensia XDP (este un fisier care practic refera fisierul PDF si contine datele pentru completarea formularului)

Fisierul care trebuie deschis este al doilea (cel cu extensia XDP).

Ce am mai observat noi:
- utilizatorul a asociat in mod eronat, un alt program la tipul de fisier XDP (ex: programul Word)
- datorita greselii de mai sus, programul BlocManagerNET nu mai poate deschide automat fisierul XDP
- utilizatorul incearca sa deschida "manual" fisierul generat insa, deschide PDF-ul care este gol

Daca nu reusiti sa rezolvati problema pe baza ideii de mai sus, putem incerca sa va ajutam printr-o sesiune de "Asistenta directa".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Depunere declaratie 112

Mesajde GHEORGHE NICOLAE » 10 Iul 2018

Multumesc pentru ajutor.
Explicatia dumneavoastra a fost corecta.
Am setat al 2-lea fisier sa se deschida in pdf si totul s-a rezolvat.
O zi buna.
GHEORGHE NICOLAE
 
Mesaje: 2


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET