Carduri plata intretinere

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Carduri plata intretinere

Mesajde Tinia Consult » 04 Sep 2018

Bună ziua.
Cred că ar ajuta să implementați opțiunea ca aplicația să genereze un cod de bare pentru terminalele PayPoint/Selfpay fără să fie personalizat pentru fiecare lună. Pe mine m-ar ajuta pentru că aș imprima acest cod pe un suport rezistent și l-aș distribui proprietarilor, iar ei să îl folosească lunar la terminalele de plată.
Fișierul generat să aibă un format care să se preteze la imprimarea tip card și să includă eventual adresa, numele etc, fără contoare sau alte detalii care se modifică lunar.
Tinia Consult
 
Mesaje: 15

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde XiSoft » 05 Sep 2018

Este o idee buna. Si noi ne-am gandit la ea insa, inca n-a implementat-o nimeni.

Codul de client PayPoint este unic per apartament. Daca tipariti niste carduri care sa contina atat codul "offline" (PayPoint) cat si cel "online" (SelfPay - care incepe cu A) veti putea folosi cardurile ca sa incasati intretinerea la ambele tipuri de terminale.
(cel mai probabil si la alti procesatori - la care vom face implementarea pe viitor)

Primul pas ar fi sa va hotarati la un model de imprimanta de carduri. Cu siguranta vom putea genera un fisier text care sa contina codurile respective si sa va ajute la preluarea datelor.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde Alin.ceausescu » 05 Sep 2018

Buna Ziua, am văzut niște imprimante pe aliexprex destul de ieftine. A ți putea sa ne recomandați una.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde Alin.ceausescu » 05 Sep 2018

Sau daca s ar putea adăuga mesaje pe chitanțele tipărite cu codurile paypoint sau altii ar fi excelent.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde XiSoft » 05 Sep 2018

Ideal ar fi sa folositi un soft pentru design-ul cardurilor, la care sa atasati un fisier text cu informatiile "dinamice" (codul de bare, numele, adresa etc)
Insa, din cate vad softurile respective sunt cam scumpe (ex: CardStudio) deci, ar fi mai convenabil sa mergem pe celalalta varianta:

Imprimantele de carduri sigur au drivere standard de Windows. Deci, abordarea ar trebui sa fie ceva de genul:
- programul BlocManagerNET va genereaza un PDF cu unul sau mai multe carduri (eventual, sa aveti cateva optiuni legate de continut si format)
- tipariti PDF-ul respectiv la imprimanta de carduri

Un mic "dezavantaj" ar fi ca - veti fi putin limitat la formatul pe care-l gandim noi.

N-as sti ce imprimanta sa va recomand. Ideea ar fi sa gasiti si "ribbon" pe viitor. Probabil ar fi mai "sigur" sa cumparati de la o firma mai cunoscuta (ex: Zebra) insa pretul presupun ca este mai mare.

Nu prea merge sa punem codul de bare pe chitanta. Problema este ca, rezolutia la imprimantele termice mobile este mica, iar codul destul de lung (daca punem doar codul de client PayPoint - nu ne ajuta)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde Tinia Consult » 05 Sep 2018

Având în vedere că imprimarea cardurilor este destul de costisitoare, eu mă gândeam să se poată genera 6-8 coduri pe un A4, la dimensiunea unei cărți de vizită. Așa le-aș putea trimite unui printshop să le listeze și să le taie.
Cred că este cea mai simplă și ieftină variantă. Se pot face chiar și de către utilizatorii BlocManager pe o hârtie mai groasă.
Tinia Consult
 
Mesaje: 15

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde XiSoft » 18 Sep 2018

O sa implementam toate variantele:
- 10 carduri pe o pagina A4 in format PDF (pe care o veti putea tipari pe carton sau autocoloant)
- cate un card pe o pagina de 74 x 56 mm in format PDF (pe care il veti putea tipari la imprimanta proprie de carduri)
- carduri tiparite de noi, color, cu strat de protectie, la pretul de 1 Leu / buc. comanda minima 50 buc; livrare prin FanCourier cu plara ramburs

Estimam sa fie gata implementarea pana cel tarziu la sfarsitul lunii viitoare.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde XiSoft » 01 Noi 2018

Este gata o versiune Beta care permite generarea cardurilor (meniul "Online", "Carduri plata intretinere...")

Link-ul de download este:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET36Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde XiSoft » 20 Noi 2018

Este disponibila o noua versiune Beta care, introduce optiunea de a include codul IBAN al asociatiei pe cardul pentru plata intretinerii.

Link-ul de download este:
http://www.xisoft.net/download/BlocManagerNET36Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Carduri plata intretinere

Mesajde XiSoft » 24 Mai 2023

Daca doriti sa tipariti dumneavoastra cardurile de plata intretinere, va detaliem mai jos procedura folosita de noi:
1. tiparim partea color la o tipografie (nu este rentabil sa tiparim color pe imprimanta de carduri)
2. tiparim codul si bare si restul textului folosind o imprimanta Zebra ZC300 dual side

Legat de punctul 1:
- am atasat imaginile celor doua fete (atat in format PNG cat si CorelDraw); daca doriti sa faceti modificari (ex: reclama pentru firma dumneavoastra)
ar fi de preferat sa modificati doar prima fata
- gasiti mai multe tipografii de carduri; noi am lucrat cu www.cardid.ro

Legat de punctul 2:
- teoretic puteti folosi orice imprimanta de carduri (aveti nevoie doar de tiparire "single side")
- ribbon-ul este foarte bun cel "standard" care are si un cost mic (gen 150 Lei pentru 2000 carduri)
- daca alegeti exact modelul de imprimanta folosita de noi, recomandam varianta "dual side" (cu variantele "single side" am avut mici probleme)

Daca va tipariti dumnevoastra cardurile, avantajele ar fi ca:
- puteti sa va personalizati una din fetele cardului
- puteti sa tipariti imediat un card (nu mai asteptati livrarea de la noi)
Fişiere ataşate
Card format CorelDraw.zip.zip
(2.85 MiB) Descărcat de 132 ori
Card plata F2.png
Card plata F2.png (6.82 KiB) Vizualizat de 6599 ori
Card plata F1.png
Card plata F1.png (84.96 KiB) Vizualizat de 6599 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii