rearanjare ordine documente in dosarele cu documente

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

rearanjare ordine documente in dosarele cu documente

Mesajde Dumitru Marius-Ionut » 28 Ian 2019

Buna ziua !

Felicitari petru implementarea posibilitatii de a crea mai multe subdosare pentru documente.

Cred ca ar fi utila si posibilitarea de a modifica ordinea documentelor intr-un dosar (mai sus sau mai jos), asa cum exista la rapoartele postate in avizierul online.

Multumesc,
Marius Dumitru
Dumitru Marius-Ionut
 
Mesaje: 7

Re: rearanjare ordine documente in dosarele cu documente

Mesajde XiSoft » 29 Ian 2019

Apreciem ca, de cele mai multe ori se doreste ordonarea alfabetica.

Daca doriti sa afisati documentele intr-o alta ordine, ati putea:
- sa le puneti nume care sa inceapa cu prefixe de genul: 001, 002, etc.
- sa le grupati pe subdirectoare (a caror ordine este stabilita "manual")
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: rearanjare ordine documente in dosarele cu documente

Mesajde Dumitru Marius-Ionut » 01 Feb 2019

Punctul Dvs. de vedere este corect, in cazul in care stii cum se numeste fisierul si il poti cauta in ordine alfabetica....

Avand in vedere ca lista este pentru informarea locatarilor, care intra ocazional pe interfata e-bloc, mi s-a parea mai utila (pentru utilizatori, nu pentru cel care posteaza) sa vada documentele in ordinea datei postarii, inversa (primele cele mai noi) ca sa poata parcurge liste de sus in jos, de la cel mai nou document spre cel mai vechi, pana la ultimul pe care l-a citit...
Ideea mea era de a sorta lista macar alfabetic sau dupa data, crescator sau descrescator, daca aranjarea "manuala" este mai greu de implementat sau inutila multor utilizatori...

Va multumesc!

Marius Dumitru
Dumitru Marius-Ionut
 
Mesaje: 7

Re: rearanjare ordine documente in dosarele cu documente

Mesajde XiSoft » 04 Feb 2019

Ca principiu, incercam sa minimizam numarul de optiuni - avand in vedere ca, interfata sistemului este deja destul de "stufoasa".
Retinem ideea, insa o putem implementa doar daca este ceruta de un numar seminifcativ de utilizatori.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii



cron