greutati la initializare

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

greutati la initializare

Mesajde Sorin Zaharie » 11 Iun 2011

Buna. Suntem o asociatie nou infiintata de doar 10 apartamente, si la inceput am folosit un alt program facut de o firma autohtona. Am renuntat la el pentru ca ziceau ei e inca in development, si vrem sa incercam cu BlocManager. Am facut comanada am instalat, si: prima factura este datata din 30/04/2011 pentru consumurile din 04/2011, am introdus datele locatarilor, index la contoare etc, am introdus factura, am facut distribuirea apa rece , apa calda canal, meteo, am ales luna de lucru aprilie ; Lista de plata arata totul ok ,sunt exact sumele care au mai fost afisate cu celalalt program, dar cand vreau sa introduc chitante(incasare de la locatar) imi zice ca nu are datorii. Suma e 0.00 cu gri si nu am nici o datorie in tabelul cu datorii asa cum am vazut pe tutorialul video. Sigur gresesc ceva banal , dar am cam ramas fara idei.
Ar trebui sa incep cu factura lunii curente ca mearga ? Am fi vrut sa refacem si luna aprilie cu programul asta , ca arata dragut pina si listarile :)
Sorin Zaharie
 
Mesaje: 2

Re: greutati la initializare

Mesajde Valy » 12 Iun 2011

Dupa ce ati facut toate initializarile pentru luna aprilie trebuie sa inchideti luna si sa treceti la luna urmatoare pentru ca programul sa genereze si datorii la proprietari. Pentru aceasta mergeti in meniu la <Fisiere> si alegeti <Inchide luna> , apoi reveniti la <fisiere> si alegeti < trecere la luna noua>.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: greutati la initializare

Mesajde Sorin Zaharie » 12 Iun 2011

Multumesc. M-am prins. Ma apuc de treaba.
Sorin Zaharie
 
Mesaje: 2

Re: greutati la initializare

Mesajde ZalinaZix9 » 27 Mai 2019

Exista vreun curs sau tutorial video cum sa te folosesti de acest program ?
ZalinaZix9
 
Mesaje: 1

Re: greutati la initializare

Mesajde XiSoft » 27 Mai 2019

Exista si cateva tutoriale video:
https://www.youtube.com/user/BlocManagerNET

Din experienta noastra, cea mai rapida metoda de invatare a programului este direct prin "butonarea" lui; mai exact:
- cititi meniurile
- cititi cele 2-3 linii de text care apar in partea de sus a celor mai multe dintre casutele de dialog (ex: casuta "Adauga factura...")
- cititi mesajele care apar (multe dintre ele sunt puse in "zonele" in care am intalnit cele mai multe intrebari)

Estimam ca, un utilizator care detine cunostinte medii de operare pe calculator, are nevoie de aproximativ 2 zile ca sa invete programul (de ordinul a 20 ore)

Ar mai fi de adaugat ca, utilizatorul are nevoie si de cunostinte legate de contabilitatea asociatiilor de proprietari.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET