Posibilitate de cumulare pe o singura nota de plata

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Posibilitate de cumulare pe o singura nota de plata

Mesajde Basag Ionut Valentin » 17 Dec 2019

Buna ziua,

Am situatia intr-un bloc, acelasi proprietar pe mai multe apartamente si locuri de parcare si boxe si asa mai departe.
Intrebarea este daca pot face pe o singura nota de plata mai multe apartamente si locuri de parcare?

Multumesc
Vali Basag
Basag Ionut Valentin
 
Mesaje: 3

Re: Posibilitate de cumulare pe o singura nota de plata

Mesajde Valy » 18 Dec 2019

Din cate stiu, deocamdata nu se poate incasa pe o singura chitanta mai multe proprietati. Si eu astept o rezolvare pentru aceste situatii pe care le intalnim tot mai mult, mai ales in noile ansambluri rezidentiale unde ap vine la pachet cu o parcare.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Posibilitate de cumulare pe o singura nota de plata

Mesajde XiSoft » 19 Dec 2019

Generarea de note de plata, facturi sau chitante pentru mai multe apartamente, ar duce la niste situatii exterm de "incurcate":
- ar trebui definite niste "grupuri de apartamente"
- cand se face o plata, ar trebui sa putem alege sumele alocate pe fiecare apartament (cand nu se achita integral toate datoriile)
- ar fi nevoie de fise pe astfel de "grupuri de apartamente"
- ar aparea multiple probleme in situatia in care ati dori sa recuperati restante de la un astfel de apartament (ex: vi s-ar cere fisa de apartament, care ar contine "bucati" din anumite facturi si plati)

Putin probabil sa implementam astfel de functii.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Posibilitate de cumulare pe o singura nota de plata

Mesajde Valy » 20 Dec 2019

Cred ca ar fi suficient sa se poata emite doar chitanta pentru mai multe proprietati, notele de plata si facturile unde sunt firme oricum trebuie emise separat pentru fiecare proprietate. Am situatie cand proprietarul care are de ex 2 ap si 2 parcari face o singura plata in banca. In program trebuie sa introduc 4 intrari cu acelasi nr dar de fiecare data selectand individual una din cele 4 proprietati. Pentru administratorii sau firmele de administrare care au multe ansambluri rezidentiale cu genul acesta de situatii ,cred ca e frustrant sa multiplici numarul de operatii cand ar fi o posibilitate sa il reduci. ( eu de exemplu as face doar vreo 70-80 de chitante in loc de 180 si asta doar la un singur ansamblu rezidential).E doar o sugestie ,nu o prioritate asa mare.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Posibilitate de cumulare pe o singura nota de plata

Mesajde XiSoft » 20 Dec 2019

Pentru situatiile in care trebuie introduse zeci de chitante, avem varianta de import chitante din fisier text.
Detaliem procedura mai jos - pentru cine are nevoie:

In primul rand va trebui sa configurati formatul fisierului de import chitante; acest lucru se face din meniul "Configurare", "Coduri de bare..."; am atasat o captura de ecran exact cum trebuie sa arate.

Urmatorul pas va fi sa generati un fisier text in care sa aveti pe fiecare linie:
NUMAR_APARTAMENT SUMA_PLATITA DATA_PLATII

In mod obisnuit suma platita va fi egala cu suma de plata, deci sa operati asa:
- faceti un grup cu apartamentele dezvoltatorului (in caz ca nu aveti deja)
- mergeti la "Rapoarte", "Tabel cheltuieli", "Tabel extins", selectati apartamentele din grupul de mai sus
- de la butonul "Optiuni" - "Coloanele care se listeaza" eliminati toate coloanele mai putin numarul apartamentului si totalul de plata
- listati in fisier Excel raportul format din cele doua coloane
- adaugati, in fisierul Excel, o coloana care sa contina data in format DDMMYY (ex: pentru 10 februarie 2020 puneti 100220)
- din Excel salvati in format TXT
- deschideti fisierul TXT din notepad si stergeti liniile care nu sunt de forma: numar apartament - suma platita - data (ex: capul tabelului de cheltuieli, numarul de pagina etc)
- fisierul TXT rezultat il importati in program folosind facilitatea "Importa extras Internet Banking..." si alegeti "Fisier text"
Fişiere ataşate
Configurare fisier import.png
Configurare fisier import.png (48.71 KiB) Vizualizat de 26866 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Posibilitate de cumulare pe o singura nota de plata

Mesajde XiSoft » 29 Mar 2021

Este disponibila o versiune Beta care simplifica mult acces proces de import.
In meniul "Cheltuieli", "Importa extras Internet Banking..." aveti posibilitatea sa alegeti fisier Excel - nu doar text.

In meniul "Configurare", "Coduri de bare...", tab-ul "Format fisier incasari" a fost adaugata si posibilitatea de introducere camp de tip COD DE CLIENT.
(util in special cand - numarul de apartament nu este unic)

Pana la urmatorul update oficial, puteti instala noua versiune de la link-ul:
http://www.xisoft.net/download/BlocManagerNET36Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET