BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Prezentarea noilor facilităţi si discuţii despre ele (se pot introduce comentarii la subiectele existente)

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde XiSoft » 22 Iun 2010

A mai fost adaugata o facilitate utila: se pot vedea tot timpul in bara de stare avertizarile care apar in momentul in care se doreste inchiderea lunii (ex: nu au fost initializati toti indecsii de contoare, nu au fost platite salariile etc)
Va fi implementata in versiunea 2.8 si o modalitate foarte simpla pentru operatiunile de genul "Redeschidere luna" dar, deocamdata elementul "Restaurare asociatie..." din meniul "Fisiere" nu este inca disponibil.

Link-ul de download este acelasi:
http://www.xisoft.net/download/BlocManagerNET28Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde Tinia Consult » 22 Iun 2010

Buna ziua. Cred ca ar fi binevenita o optiune in meniul de rapoarte, si anume posibilitatea de a vizualiza un raport doar pentru un singur apartament (sau un grup de apartamente). De exemplu, sunt cazuri cand am nevoie sa vizualizez/tiparesc nota de consum a unui singur apartament. Acelasi lucru e valabil si pentru fisele anuale. Multumesc. Tinia Consult SRL.
Tinia Consult
 
Mesaje: 15

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde XiSoft » 22 Iun 2010

Este buna sugestia. Vom implementa si aceasta facilitate in versiunea 2.8. Cand veti tipari un raport va aparea o casuta in care veti putea bifa apartamentele care va intereseaza.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde Florin » 23 Iun 2010

Buna ziua. Cred ca s-a mai discutat pe forum problema returnarii avansurilor de la furnizori.Am observat ca programul inregistreaza returnarea avansului ca pe o plata negativa facuta de asociatie si nu ca pe o incasare. Din aceasta cauza nu permite nici tiparirea chitantei. Alte observatii ar mai fi legate de :
- posibilitatea de a plati conventiile civile din fonduri ( in acest moment sunt asimilate salariilor si nu permite achitarea din fonduri)
- deblocarea pozitiei "debitori" din situatia soldurilor;
- pentru cazul in care registrul de casa e tiparit la intervale mai mici si nu lunar, posibilitatea de a tipari sau nu randul cu rulajul lunii de pe ultima pagina.
Florin
 
Mesaje: 12

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde XiSoft » 23 Iun 2010

Se va face si modificarea de afisare pentru restituiri (sa apara pe incasari in loc de plati) dar, am lasat-o mai la urma pentru ca este o problema mai simpla si nu necesita atat de multa testare.
In legatura cu celelate sugestii:
- plata conventiilor civile (sau a salariilor) dintr-un fond mai trebuie discutata - ca sa vedem toate situatiile in care ar dori clientii sa o utilizeze (ex: daca este nevoie si de plata partiala a unei conventii sau a unui salar); implementarea va modifica niste parametrii ai datoriilor (ex: veti avea datorie "Impozit" care se plateste dintr-un fond si datorie de "Impozit" care se distribuie la cheltuieli - ca si pana acum) si va fie nevoie de testare detaliata; deci, acest aspect va fi amanat pentru un update urmator
- nu am inteles foarte bine la ce va referiti aici; ideea situatiei soldurilor este sa se genereze automat si sa nu poata fi dezechilibrata; daca ar fi "deblocat" vreun camp atunci nu s-ar mai respecta acest principiu; interpretarea campurilor poate fi discutabila uneori (pentru ca in legislatie nu este detaliat nimic - fata de textul din raport); interpretarea noastra pentru campul 6 activ este ca, s-ar referi la datorii ale clientilor; dar, din moment ce o datorie a unui client nu are impact decat in momentul in care este platita (intra in casa / banca + soldul unui fond) nu are sens sa inregistram doar datoria clientului
- o sa introducem o bifa pentru afisarea sau ascunderea acestor rulaje la tiparire
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde lucia » 24 Iun 2010

In noua varianta a programului, cind trec in fisier lista de facturi, nu se pastreaza numarul facturii; am avut probleme la factura de Distrigaz care are in aceasta periada numarul facturii format din 10 cifre de forma 10210282911; aceasta problema o am numai la facturile care au forma 10.....Si daca tot va scriu, ar fi folositor daca am putea tipari luna de luna o "lista nominala " care sa cuprinda nr. pers. si daca sunt sau nu debransati de la anumite utilitati.
lucia
 
Mesaje: 10

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde lucia » 24 Iun 2010

Mai am o mica problema - nu mai afiseaza la " Forum " daca exista mesaje noi
lucia
 
Mesaje: 10

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde lucia » 24 Iun 2010

Ne-ati promis ca veti modifica la cota indiviza sa se poata introduce cu trei cifre! Si poate puteti face ca o factura sa se plateasca si din "casa " si din " fonduri"
lucia
 
Mesaje: 10

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde XiSoft » 25 Iun 2010

Numarul facturii este un simplu sir de caractere si nu are vreo limitare la numarul de cifre sau litere. Nici nu au fost facute modificari la acest aspect; am testat si pare sa mearga bine; ati folosit facilitatea "Adaugare factura" sau va referiti la altceva ?

In legatura cu mesajele pe pe forum, verificati optiunea din meniul "Online", "Optiuni..." sa fie bifat: "Caut noutatile de fiecare data cand deschid programul". Daca tot nu merge, s-ar putea sa fie ceva de la dumneavoastra (ex: firewall-ul sa fi blocat accesul programului la Internet)

Ideea cu raportul in care se vad parametrii si debransarile - este buna. O vom introduce in versiunea 2.8.

In legatura cu, cota parte cu 3 cifre: in aceasta versiune s-au facut destul de multe modificari ale unor structuri de baza - si n-am vrea sa mai facem si aceste modificari. Sunt destul de multe rapoarte influentate de numarul de cifre ai parametrilor si ar trebui retestate ca sa nu introducem erori. Prin urmare, am ales sa amanam aceste modificari pentru o versiune urmatoare.

Daca aveti o factura care doriti sa o platiti o parte dintr-un fond si o parte din casa - ideea de operare este sa o introduceti din doua bucati. Oricum am face aceasta operatiune, trebuie sa-i "spuneti" programului ce parte din factura doriti sa o platiti din casa (ca sa o puna la cheltuieli) si ce parte se plateste dintr-un fond; nu puteti alege doar in momentul platii - daca o platiti dintr-un fond sau din casa.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: BlocManagerNET 2.8 Beta 2

Mesajde XiSoft » 25 Iun 2010

A fost finalizata o noua versiune beta care contine o facilitate foarte puternica probabil asteptata demult: Restaurare asociatie
Modulul respectiv va permite sa redeschideti o luna din 2-3 click-uri - fara sa mai fie nevoie de operatiuni cu fisierele.
Puteti de asemenea sa cautati foarte usor orice asociatie (daca s-a intamplat sa o salvati intr-o locatie in care nu o mai gasiti)

Link-ul de download este acelasi:
http://www.xisoft.net/download/BlocManagerNET28Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Versiuni noi