Facturi neachitate din luna precedenta

Aici vă puteţi exprima ideile de îmbunătăţire ale softului

Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde Florin » 17 Iul 2010

Am trecut la o luna noua si am observat ca facturile ramase neachitate din luna precedenta nu mai sunt "la indemana" in fereastra Cheltuieli si facturi / facturile de la furnizori. Cred ca ar fi o idee buna ca ele sa poata fi preluate (automat) in luna noua.
Florin
 
Mesaje: 12

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde katy » 17 Iul 2010

Acolo ai numai facturile din luna curenta si pe cele nerepartizate din lunile anterioare.Daca toate ar fi acolo te-ai incurca in ele .Sunt multe locuri unde le poti vedea pe toate:in situatia soldurilor(mai explicit,cu toate datele), in raport sau atunci cand dai clic pe "adauga chitanta".Si chiar daca s-ar implementa propunerea ta tot nu ai vedea facturile la care ai pus conditia "se achita din fond",care dispar din lista "cheltuieli si facturi".
katy
 
Mesaje: 78

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde katy » 17 Iul 2010

Eu am propus ceva care ar putea deveni foarte util pentru iarna urmatoare:sa putem alege factura de Radet pentru care primim chitanta de "compensare",chiar daca factura este din alta luna.Legea votata in parlament de amanare a datoriilor pe un an,si compensarile de la primarie (daca vor fi)ne vor crea multe neplaceri daca nu putem duce compensarea exact pe fact de destinatie.Nu vom avea niciodata valoarea de achitat din fiecare fact si probabil vom fi obligati sa ne tinem evidenta si pe fisa(altfel vom plati penalizari).
katy
 
Mesaje: 78

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde Florin » 19 Iul 2010

Cred ca n-am fost bine inteles . Propunerea se referea la facturile neachitate, repartizate sau nu, cu plata din fonduri sau din alte surse. Toate sunt vizibile , in luna curenta, in fereastra Facturile de la furnizori. Dupa trecerea la o luna noua cred ca ar fi mai usor de urmarit facturile ramase neachitate daca acestea ar fi preluate, automat sau nu, in luna noua.
Florin
 
Mesaje: 12

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde Valy » 19 Iul 2010

Facturile distribuite si neachitate la puteti vedea in meniul rapoarte-datoriile asociatiei, in folderul <Chetuieli si facturi> se preiau la trecerea la o luna noua doar facturile ramase nedistribuite.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde katy » 19 Iul 2010

Nu toate,dupa cum am mai scris,cele declarate ca "platite din fond" nu le mai ai in cheltuieli instantaneu,asa ca tot nu le-ai avea pe toate,si tot nu inteleg problema ta,pe baza "cheltuieli si facturi"ai niste rapoarte,eu iti spun din experienta ca daca acolo raman facturi din luna anterioara stii ca ai gresit ceva...
katy
 
Mesaje: 78

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde Florin » 20 Iul 2010

Bun...ideea era sa poata fi vazute undeva toate facturile neplatite la un anumit moment,cu explicatiile lor. Stiu ca datoriile vechi pot fi vazute in rapoarte, dar cred ca ar fi mai "vizibile" in fereastra facturi de la furnizori...si mai usor de operat platile. Cat despre faptul ca cele platite din fonduri sunt vizibile in fereastra respectiva...
Fişiere ataşate
facturi.JPG
facturi.JPG (172.07 KiB) Vizualizat de 42564 ori
Florin
 
Mesaje: 12

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde XiSoft » 21 Iul 2010

Nu e rea ideea; cred ca ar fi cel mai bine de combinat cu sugestia de a vedea facturile neplatite de la toate asociatiile. O sa fie gata in cateva luni si o aplicatie pentru managementul asociatiilor (un fel de "Explorer") din care veti putea face diverse operatiuni.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde Avram Paul » 10 Aug 2011

... Si eu subscriu la adaugarea la "Dosare" a furnizorilor cu toate facturile lor. Personal, mi-ar fi f.util. Acum folosesc curent rapoartele anuale. Sunt singurele care imi dau o imagine clara.
Toate cele bune!
Avram Paul
 
Mesaje: 23

Re: Facturi neachitate din luna precedenta

Mesajde XiSoft » 16 Aug 2011

Am intarziat cu implementarea acestei idei (functionalitati care sa se aplice mai multor asociatii) pentru ca efortul de implementare este relativ mare, iar numarul de clienti care ar avea nevoie de asa ceva este destul de mic.

Eventual ne-am putea gandi cum sa combinam aceste idei cu noua interfata web (sa aveti un cont de casier care sa poata vedea datoriile de la mai multe asociatii); momentan este implementata doar posibilitatea de a incasa bani de la proprietari (fara partea de "Clienti" si "Asociatie") insa avem in plan sa includem toate facilitatile casutei "Adauga chitanta".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Sugestii



cron